11,709
edits
(→Months) |
|||
| Line 116: | Line 116: | ||
=== Days of the Week === | === Days of the Week === | ||
=== Numbers === | === Numbers === | ||
===Cardinal=== | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
! English !! Fijian | |||
|- | |||
|1 | |||
|E dua | |||
|- | |||
|2 | |||
|E rua | |||
|- | |||
|3 | |||
| E tolu | |||
|- | |||
|4 | |||
|E va | |||
|- | |||
|5 | |||
|E lima | |||
|- | |||
|6 | |||
|E ono | |||
|- | |||
|7 | |||
|E vitu | |||
|- | |||
|8 | |||
|E walu | |||
|- | |||
|9 | |||
|E ciwa | |||
|- | |||
|10 | |||
|E tini | |||
|- | |||
|11 | |||
|E tinikadua | |||
|- | |||
|12 | |||
|E tinikarua | |||
|- | |||
|13 | |||
| | |||
|- | |||
|14 | |||
| | |||
|- | |||
|15 | |||
| | |||
|- | |||
|16 | |||
| | |||
|- | |||
|17 | |||
| | |||
|- | |||
|18 | |||
| | |||
|- | |||
|19 | |||
| | |||
|- | |||
|20 | |||
|E russagavulu | |||
|- | |||
|21 | |||
| | |||
|- | |||
|22 | |||
| | |||
|- | |||
|23 | |||
| | |||
|- | |||
|24 | |||
| | |||
|- | |||
|25 | |||
| | |||
|- | |||
|26 | |||
| | |||
|- | |||
|27 | |||
| | |||
|- | |||
|28 | |||
| | |||
|- | |||
|29 | |||
| | |||
|- | |||
|30 | |||
| | |||
|- | |||
|31 | |||
| | |||
|- | |||
|40 | |||
| | |||
|- | |||
|50 | |||
| | |||
|- | |||
|60 | |||
| | |||
|- | |||
|70 | |||
| | |||
|- | |||
|80 | |||
| | |||
|- | |||
|90 | |||
| | |||
|- | |||
|100 | |||
| | |||
|- | |||
|200 | |||
| | |||
|- | |||
|1000 | |||
| | |||
|- | |||
|} | |||
[[Category:Sandbox]] | [[Category:Sandbox]] | ||
edits