Fijian Genealogical Word List: Difference between revisions

Line 11: Line 11:
| tabaluvu
| tabaluvu
|-
|-
| birth(s)
| boy
| sucu
|  
|-
|-
| burial(s)  
| burial(s)  
Line 29: Line 29:
| mate
| mate
|-
|-
| father
| girl
| tama-na, ta, ta-ta
|  
|-
|-
| husband  
| husband  
Line 38: Line 38:
| idusidusi
| idusidusi
|-
|-
| marriage
|man
| vakamau
|  
|-
| male
|
|-
| month
| vula
|-
|-
| month  
| month  
Line 67: Line 73:
| wife  
| wife  
| wati-na
| wati-na
|-
|woman
|
|-
|-
| year  
| year  
11,709

edits