Jump to content

Fijian Genealogical Word List: Difference between revisions

Line 24: Line 24:
|-
|-
| child(ren)  
| child(ren)  
|  
| gone, luve-na
|-
|-
| death(s)  
| death(s)  
|  
| mate
|-
|-
| father  
| father  
Line 33: Line 33:
|-
|-
| husband  
| husband  
|  
| wati-na tagane
|-
|-
| index(es)  
| index(es)  
Line 39: Line 39:
|-
|-
| marriage  
| marriage  
|  
| vakamau
|-
|-
| month  
| month  
|  
| vula
|-
|-
| mother  
| mother  
|  
| tina-na
|-
| name
| yaca-na
|-
|-
| name, given  
| name, given  
Line 54: Line 57:
|-
|-
| parent(s)  
| parent(s)  
|  
| qase
|-
|-
| parish  
| parish  
Line 63: Line 66:
|-
|-
| wife  
| wife  
|  
| wati-na
|-
|-
| year  
| year  
|  
| yabaki
|}
|}


11,709

edits