Reviewer, editor, pagecreator
28,313
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 224: | Line 224: | ||
| Stockholm | | Stockholm | ||
| 1947 - 1955 | | 1947 - 1955 | ||
|- | |||
| Klara Församlings Barnhem och Barnkrubba | |||
| | |||
| 1868 - 1958 | |||
|- | |||
| Kroken Barnhemmet | |||
| Stockholm | |||
| 1933 - 1946 | |||
|- | |||
| Kungsholms Barnhem | |||
| Stockholm | |||
| 1893 - 1943 | |||
|- | |||
| Kungsholms Spädbarnshem | |||
| Stockholm | |||
| 1913 - 1934 | |||
|- | |||
| Lilla Blecktornet Barnhemmet | |||
| Stockholm | |||
| 1904 - 1927 | |||
|- | |||
| Lillgårdens Barnhem | |||
| Lillgården i Uttran | |||
| 1926 - 1970 | |||
|- | |||
| Lillsjönäs Barnhem | |||
| Lillsjönäs, Ulvsunda | |||
| 1920 - 1938 | |||
|- | |||
| Lillsjönäs Ungdomshem | |||
| Lillsjönäs, Ulvsunda | |||
| 1946 - 1947 | |||
|- | |||
| Lindgrenska Trasskolan | |||
| Stockholm | |||
| 1870 - 1910 | |||
|- | |||
| Ljungcrantz Minne Barnhemmet | |||
| Saltsjö-Duvnäs | |||
| 1930 ? - 1966 | |||
|- | |||
| Lärlingshemmet för Flickor | |||
| Stockholm | |||
| 1928 - 1949 | |||
|- | |||
| Lövsättra Flickhem | |||
| Lövsättra, Vallentuna | |||
| 1967 - 1974 | |||
|- | |||
| Malmqvistska Barnuppfostringsanstalten | |||
| Stockholm | |||
| 1852 - 1922 | |||
|- | |||
| Maria Flickhem | |||
| Stockholm | |||
| 1948 - 1949 | |||
|- | |||
| Maria Församlings Barnhärbärge | |||
| Stockholm | |||
| | |||
|- | |||
| Mariaborgs Tonårshem | |||
| Stockholm | |||
| 1957 - 1974 | |||
|- | |||
| Midsommarkransens Ungdomshem | |||
| Stockholm | |||
| 1965 - 1970 | |||
|- | |||
| Murbeckska Inrättningen | |||
| Stockholm | |||
| 1754 - 1920 | |||
|- | |||
| Mälarblick Barnhemmet | |||
| Bromma | |||
| 1963 - | |||
|- | |||
| Neglinge Spädbarnshem | |||
| Saltsjöbaden | |||
| 1949 - 1967 | |||
|- | |||
| Norra Ungdomshemmet | |||
| Stockholm | |||
| 1947 - 1953 | |||
|- | |||
| Norrgården i Kungsberga (Stockholms Stad) | |||
| Stockholm | |||
| 1919 ? - 1936 | |||
|- | |||
| Norrgården | |||
| Danderyd | |||
| 1965 - | |||
|- | |||
| Nybodahemmet | |||
| Hägersten | |||
| 1938 - 1967 | |||
|- | |||
| Nybohovs Ungdomshem | |||
| Stockholm | |||
| 1961 - 1970 | |||
|- | |||
| Nälstahemmet | |||
| Vällingby | |||
| 1960 - 1985 | |||
|- | |||
| Prins Carls Uppfostringsinrättning | |||
| Gålö | |||
| 1832 - 1948 ? | |||
|- | |||
| Regeringsgatan Flickhemmet | |||
| Stockholm | |||
| 1936 - 1973 | |||
|- | |||
| Reimersholme Barnhem | |||
| Reimersholme | |||
| 1949 - 1970 | |||
|- | |||
| Rådans Barnhem för Flickor | |||
| Edsvikens Strand | |||
| 1891 - 1946 | |||
|- | |||
| Rålambshovs Barnhem | |||
| Stockholm | |||
| 1924 - 1932 | |||
|- | |||
| Råsunda Mödrahem | |||
| Råsunda | |||
| 1940 - 1973 | |||
|- | |||
| Rökinda Barnhem | |||
| Farsta | |||
| 1948 - 1971 ? | |||
|- | |||
| Sjövillan Mödrahemmet | |||
| Solna | |||
| 1957 - | |||
|- | |||
| Skanstulls Ungdomshem | |||
| Stockholm | |||
| 1967 - 1970 | |||
|- | |||
| Skogshyddan Barnhemmet | |||
| Ektorp | |||
| 1906 - 1971 ? | |||
|- | |||
| Skolkarehemmet | |||
| Stockholm | |||
| 1897 - 1906 | |||
|- | |||
| Skrubba Skyddshem | |||
| Drevviken | |||
| 1896 - 1949 | |||
|- | |||
| Skuru Mödrahem | |||
| Nacka | |||
| 1946 - 1949 | |||
|- | |||
| Skärsätra | |||
| Lidingö | |||
| 1920 - 1954 | |||
|- | |||
| Skärsätra Flickhem | |||
| Lidingö | |||
| 1954 - 1981 | |||
|- | |||
| Sköndals Barnhem | |||
| Farsta | |||
| 1967 - 1970 | |||
|- | |||
| Småhemmet | |||
| Stockholm | |||
| 1926 - 1944 | |||
|- | |||
| Sofia Ungdomshem | |||
| Stockholm | |||
| 1954 - 1970 | |||
|- | |||
| Solhem Barnhem | |||
| Spånga | |||
| 1918 - 1924 | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
| | | | ||