Jump to content

Barnhem in Sweden: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 18: Line 18:
|-
|-
| Aspuddens Ungdomshem  
| Aspuddens Ungdomshem  
| Hägersten<br>
| Hägersten<br>  
| 1948-1970
| 1948-1970
|-
|-
Line 70: Line 70:
|-
|-
| Brännkyrka Barnhem  
| Brännkyrka Barnhem  
| Älvjö, Örby
| Älvjö, Örby  
| 1903-1920
| 1903-1920
|-
|-
Line 144: Line 144:
| Stockholm  
| Stockholm  
| 1933 - 1970
| 1933 - 1970
|-
| Frimurarbarnhuset
| Stockholm
| 1753 - 1940
|-
|-
| Frälsningsarmens Mödrahem  
| Frälsningsarmens Mödrahem  
Line 154: Line 150:
|-
|-
| Furuhöjd Barnhemmet  
| Furuhöjd Barnhemmet  
| Stockholm (Lidingö)
| Lidingö  
| 1944 - 1973
| 1944 - 1973
|-
|-
| Furulid Barnhemmet  
| Furulid Barnhemmet  
| Stockholm (Gnesta)
| Gnesta  
| 1913 - 1965
| 1913 - 1965
|-
|-
| Grönbrink Ungdomshemmet  
| Grönbrink Ungdomshemmet  
| Stockholm (Liljeholmen)
| Liljeholmen  
| 1944 - 1955
| 1944 - 1955
|-
|-
Line 177: Line 173:
| 1967 -
| 1967 -
|-
|-
| Henritte Svenssons "Barnhem"  
| Henriette Svenssons "Barnhem"  
| Stockholm  
| Stockholm  
| 1899 - 1922
| 1899 - 1922
Reviewer, editor, pagecreator
28,313

edits