Table of Pacific Island Names: Difference between revisions

reorganize
(Christmas)
(reorganize)
Line 14: Line 14:
| <br>
| <br>
|-
|-
| New Caledonia<br>  
| New Caledonia, Nouvelle-Calédonie<br>  
| <br>  
| Kanaky, Caillou<br>  
| <br>  
| <br>  
| France<br>
| France<br>
Line 30: Line 30:
|-
|-
| '''Vanuatu'''<br>  
| '''Vanuatu'''<br>  
| <br>  
| New Hebrides, Espiritu Santo <br>  
| <br>  
| <br>  
| <br>
| <br>
Line 45: Line 45:
| <br>  
| <br>  
| <br>
| <br>
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Banaba Island<br>
| Ocean Island<br>
| <br>
| Kiribati<br>
|-
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Line Islands<br>  
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Line Islands<br>  
Line 51: Line 56:
| Kiribati<br>
| Kiribati<br>
|-
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Tabuaeran<br>  
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Kiritimati Island<br>  
| Fanning Island<br>  
| Christmas Island<br>  
| <br>  
| <br>  
| Line Islands<br>
| Line Islands<br>
|-
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Kiritimati Island<br>  
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Tabuaeran<br>  
| Christmas Island<br>  
| Fanning Island<br>  
| <br>  
| <br>  
| Line Islands<br>
| Line Islands<br>
|-
|-
| '''Marshall Islands'''<br>  
| '''Marshall Islands'''<br>  
| Ladrone Islands<br>  
| <br>  
| Aelon Kien Ad <br>  
| Aelon Kien Ad <br>  
| <br>
| <br>
Line 87: Line 92:
|-
|-
| '''Nauru'''<br>  
| '''Nauru'''<br>  
| <br>  
| Pleasant Island<br>  
| <br>  
| <br>  
| <br>
| <br>
|-
|-
| Northern Mariana Islands<br>  
| Northern Mariana Islands<br>  
| <br>  
| Ladrone Islands<br>  
| <br>  
| <br>  
| United States<br>
| United States<br>
Line 117: Line 122:
| <br>  
| <br>  
| New Zealand<br>
| New Zealand<br>
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Puka Puka<br>
| Danger Island<br>
| <br>
| Cook Islands<br>
|-
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Rarotonga<br>  
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Rarotonga<br>  
| Maaroaro<br>  
| Maaroaro<br>  
| Puka<br>  
| Puka<br>  
| Cook Islands<br>
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Puka Puka<br>
| Danger Island<br>
| <br>
| Cook Islands<br>
| Cook Islands<br>
|-
|-
Line 229: Line 234:
|-
|-
| '''Niue'''<br>  
| '''Niue'''<br>  
| <br>  
| Savage Island<br>  
| <br>  
| <br>  
| <br>
| <br>
Line 240: Line 245:
| '''Samoa'''<br>  
| '''Samoa'''<br>  
| <br>  
| <br>  
| <br>  
| Hamoa (the Islands)<br>  
| <br>
| <br>
|-
|-
| Tokelau<br>  
| Tokelau<br>  
| <br>  
| Union Islands<br>  
| <br>  
| <br>  
| New Zealand<br>
| New Zealand<br>
|-
|-
| '''Tonga'''<br>  
| '''Tonga'''<br>  
| <br>  
| Friendly Islands<br>  
| <br>  
| <br>  
| <br>
| <br>
|-
|-
| '''Tuvalu'''<br>  
| '''Tuvalu'''<br>  
| <br>  
| Ellice Islands<br>  
| <br>  
| <br>  
| <br>
| <br>
73,385

edits