Jump to content

Table of Pacific Island Names: Difference between revisions

Viti
(word smithing)
(Viti)
Line 11: Line 11:
| '''Fiji'''<br>  
| '''Fiji'''<br>  
| <br>  
| <br>  
| <br>  
| Viti<br>  
| <br>
| <br>
|-
|-
Line 47: Line 47:
|-
|-
| '''Marshall Islands'''<br>  
| '''Marshall Islands'''<br>  
| <br>  
| Ladrone Islands<br>  
| <br>  
| Aelon Kien Ad <br>  
| <br>
| <br>
|-
|-
Line 58: Line 58:
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Caroline Islands<br>  
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Caroline Islands<br>  
| Ocean Islands<br>  
| Ocean Islands<br>  
| <br>
| F.S. of Micronesia<br>
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Chuuk<br>
| Truk<br>
| <br>
| F.S. of Micronesia<br>
|-
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;Pohnpei<br>
| Ponape<br>
| <br>  
| <br>  
| F.S. of Micronesia<br>
| F.S. of Micronesia<br>
73,385

edits