Hoppa till innehållet

För att be om redigering av rättigheter på Wiki, klicka här.

Brasilien: Skillnad mellan sidversioner

m
ingen redigeringssammanfattning
mIngen redigeringssammanfattning
mIngen redigeringssammanfattning
Rad 1: Rad 1:
{| width="400" cellspacing="1" cellpadding="0" border="0"
{| width="400" cellspacing="1" cellpadding="0" border="0"
|-
|-
| Länk till [[Huvudsida|Svenska huvudsidan]]►
| Länk till [[Huvudsida|Svenska huvudsidan]]►  
| Länk till [[Portal:Sverige|Svenska portalsidan]]►
| Länk till [[Portal:Sverige|Svenska portalsidan]]►
|}
|}
Rad 8: Rad 8:
|-
|-
| style="padding-bottom: 0pt; margin: 0pt; padding-left: 0pt; padding-right: 0pt; padding-top: 0pt" valign="top" | <div style="width: 70%; float: right">
| style="padding-bottom: 0pt; margin: 0pt; padding-left: 0pt; padding-right: 0pt; padding-top: 0pt" valign="top" | <div style="width: 70%; float: right">
[[Image:-Boa viagem.jpg|thumb|right|200x200px|-Boa viagem.jpg]] [[Image:Brazil flag map.PNG|right|231x230px|Brazil flag map.PNG]]  
[[Image:-Boa viagem.jpg|thumb|right|200x200px]] [[Image:Brazil flag map.PNG|right|231x230px|Brazil flag map.PNG]]  


== Komma igång med forskning i Brasilien  ==
== Komma igång med forskning i Brasilien  ==
Rad 16: Rad 16:
<span id="fck_dom_range_temp_1307206745123_187" />Brasilien är det största landet, både när det gäller landyta och befolkning på den Sydamerikanska kontinenten. Det är också betydligt mer människor som pratar portugisiska i Brasilien än i något annat land, inklusive [[Portugal|Portugal]].&nbsp;Landet upptäcktes av den portugisiska upptäcktsresaren '''Pedro Alvares Cabral''' den 21 april år 1500. Landet blev sedan befolkat av immigranter under 1600 och 1700-talet. Det blev hem för många, inklusive immigranter från [[Italien]] och [[Tyskland]] som primärt bosatte sig i de södra delarna av landet. Även immigranter från Sverige har kommit hit.<br>  
<span id="fck_dom_range_temp_1307206745123_187" />Brasilien är det största landet, både när det gäller landyta och befolkning på den Sydamerikanska kontinenten. Det är också betydligt mer människor som pratar portugisiska i Brasilien än i något annat land, inklusive [[Portugal|Portugal]].&nbsp;Landet upptäcktes av den portugisiska upptäcktsresaren '''Pedro Alvares Cabral''' den 21 april år 1500. Landet blev sedan befolkat av immigranter under 1600 och 1700-talet. Det blev hem för många, inklusive immigranter från [[Italien]] och [[Tyskland]] som primärt bosatte sig i de södra delarna av landet. Även immigranter från Sverige har kommit hit.<br>  


För att få hjälp med att komma igång med forskning i Brasilien, se [[Brasiliansk forskning: Komma igång|Komma igång.]]  
För att få hjälp med att komma igång med forskning i Brasilien, se [[Brasilien: Komma igång|Komma igång.]]  


''Se självstudiekurser på FamilySearch.org avseende [https://familysearch.org/learningcenter/results.html?q=*&fq=place%3A%22Latin%20America%22 Latin American research]&nbsp;och&nbsp;[https://familysearch.org/learningcenter/results.html?q=*&fq=place%3A%22Portugal%22 "Reading Portuguese Handwritten Records"]''  
''Se självstudiekurser på FamilySearch.org avseende [https://familysearch.org/learningcenter/results.html?q=*&fq=place%3A%22Latin%20America%22 Latin American research]&nbsp;och&nbsp;[https://familysearch.org/learningcenter/results.html?q=*&fq=place%3A%22Portugal%22 "Reading Portuguese Handwritten Records"]''  
Rad 69: Rad 69:
|}
|}


Staterna också är indelade i län, orter och städer "Municipios" är i länen. Det är möjligt att en stad, särskilt de större, t.ex. Recife och São Paulo, kan bestå av ett antal län i dem eftersom en stat som São Paulo har över 200 län.
Staterna också är indelade i län, orter och städer "Municipios" är i länen. Det är möjligt att en stad, särskilt de större, t.ex. Recife och São Paulo, kan bestå av ett antal län i dem eftersom en stat som São Paulo har över 200 län.  


== Forskningsverktyg  ==
== Forskningsverktyg  ==
Rad 85: Rad 85:
Dessa artiklar är länkade till den engelskspråkiga wikin  
Dessa artiklar är länkade till den engelskspråkiga wikin  


*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Baptisms_(FamilySearch_Historical_Records)|Brazil Baptisms (FamilySearch Historical Records)]]<br>  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Baptisms_(FamilySearch_Historical_Records)%7CBrazil Baptisms (FamilySearch Historical Records)]]<br>  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Catholic_Church_Records_(FamilySearch_Historical_Records)|Brazil Catholic Church Records (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Catholic_Church_Records_(FamilySearch_Historical_Records)%7CBrazil Catholic Church Records (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Civil_Registration_(FamilySearch_Historical_Records)|Brazil Civil Registration (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Civil_Registration_(FamilySearch_Historical_Records)%7CBrazil Civil Registration (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Deaths_(FamilySearch_Historical_Records)|Brazil Deaths (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Deaths_(FamilySearch_Historical_Records)%7CBrazil Deaths (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Marriages_(FamilySearch_Historical_Records)|Brazil Marriages (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil_Marriages_(FamilySearch_Historical_Records)%7CBrazil Marriages (FamilySearch Historical Records)]]  
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil,_S%C3%A3o_Paulo,_S%C3%A3o_Paulo_Cemetery_Records_(FamilySearch_Historical_Records)|Brazil, Sao Paulo, Sao Paulo Cemetery Records (FamilySearch Historical Records)]]
*[[https://www.familysearch.org/learn/wiki/en/Brazil,_S%C3%A3o_Paulo,_S%C3%A3o_Paulo_Cemetery_Records_(FamilySearch_Historical_Records)%7CBrazil, Sao Paulo, Sao Paulo Cemetery Records (FamilySearch Historical Records)]]


== Help Wanted  ==
== Help Wanted  ==
Rad 112: Rad 112:
|}
|}


== Featured Content  ==
Today's featured article is: '''[[Brazil Census]]'''
''See the tutorials in FamilySearch.org pertaining to [https://familysearch.org/learningcenter/results.html?q=*&fq=place%3A%22Latin%20America%22 Latin American research].''
== Did you know?  ==
(Your text or images here, or use the table below:)
{| class="FCK__ShowTableBorders" border="0" width="99%"
|-
| valign="top" align="left" |
*(Your Bullet)
*(Your Bullet)
| valign="top" align="left" |
*(Your Bullet)
*(Your Bullet)
| valign="top" align="left" |
*(Your Bullet)
*(Your Bullet)
|}
(All text below this is included in a column on the left side of the screen.)
</div><div style="width: 22%; float: left">
</div><div style="width: 22%; float: left">
{| style="background: rgb(255,255,240); -moz-background-inline-policy: continuous" class="FCK__ShowTableBorders" border="0"
{| style="background: rgb(255,255,240); -moz-background-inline-policy: continuous" class="FCK__ShowTableBorders" border="0"
|-
|-
| style="font-family: verdana; background: rgb(238,238,238); -moz-background-inline-policy: continuous" align="center" | '''Beginners Corner'''  
| style="font-family: verdana; background: rgb(238,238,238); -moz-background-inline-policy: continuous" align="center" | '''Nybörjarhörnan'''  
|  
|  
|-
|-
| style="background: rgb(249,243,253); -moz-background-inline-policy: continuous" align="left" |  
| style="background: rgb(249,243,253); -moz-background-inline-policy: continuous" align="left" |  
*[[Brazilian Research: Getting Started|Getting Started]]
*[[Brasilien: Komma igång|Komma igång]]


|-
|-
| style="font-family: verdana; background: rgb(238,238,238); -moz-background-inline-policy: continuous" align="center" |  
| style="font-family: verdana; background: rgb(238,238,238); -moz-background-inline-policy: continuous" align="center" |  
'''New'''<br>  
'''Nyheter''<br>  


|-
|-
| style="background: rgb(249,243,253); -moz-background-inline-policy: continuous" align="left" |  
| style="background: rgb(249,243,253); -moz-background-inline-policy: continuous" align="left" |  
*Hot off the Press!
*Nytt från tryckpressarna!


more...  
mer...  


|-
| style="font-family: verdana; background: rgb(238,238,238); -moz-background-inline-policy: continuous" align="center" | '''Events'''
|-
| style="background: rgb(249,243,253); -moz-background-inline-policy: continuous" align="left" |
*Current Events


|-
|-
| style="font-family: verdana; background: rgb(238,238,238); -moz-background-inline-policy: continuous" align="center" | '''Topics'''
| style="font-family: verdana; background: rgb(238,238,238); -moz-background-inline-policy: continuous" align="center" | '''Ämnesområden'''
|-
|-
| style="background: rgb(249,243,253); -moz-background-inline-policy: continuous" align="left" |  
| style="background: rgb(249,243,253); -moz-background-inline-policy: continuous" align="left" |  
Moderator, Reviewer, editor, pagecreator
2 503

redigeringar