Armenian Genealogical Word List: Difference between revisions

m (→‎Հ: added հավանություն, հաւանութիւն)
Line 768: Line 768:
| համար
| համար
| for, number
| for, number
|-
| հայ
| Armenian (person)
|-
|-
| հայադավան
| հայադավան
Line 779: Line 782:
|-
|-
| հայոց
| հայոց
| Armenian
| of/from/pertaining to Armenians/Armenia
|-
|-
| հայր
| հայր
2,603

edits