2,603
edits
| Line 335: | Line 335: | ||
| Երրորդություն | | Երրորդություն | ||
| trinity | | trinity | ||
|- | |||
|} | |||
Զ | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| ԶԱԳՍ | |||
| ZAGS (based on the Russian acronym--ЗАГС--for civil registration offices) | |||
|- | |||
| զավակ | |||
| child | |||
|- | |||
| Զատիկ | |||
| Easter | |||
|- | |||
| զարմիկ | |||
| cousin | |||
|- | |||
| զինվոր | |||
| soldier | |||
|- | |||
| զոքանչ | |||
| mother-in-law (wife's mother) | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
[[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | [[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | ||
edits