2,603
edits
| Line 530: | Line 530: | ||
| կամ | | կամ | ||
| or | | or | ||
|- | |||
| կանոնագետ | |||
| lawyer, jurist, attorney | |||
|- | |||
| կավագործ | |||
| potter | |||
|- | |||
| կարուհի | |||
| seamstress | |||
|- | |||
| կին | |||
| woman, wife | |||
|- | |||
| կոշկագործ | |||
| shoemaker | |||
|- | |||
| կոշկակար | |||
| shoemaker, cobbler | |||
|- | |||
| կրոն | |||
| religion | |||
|- | |||
| կույս | |||
| maiden, young girl, virgin | |||
|- | |||
|} | |||
Հ | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
[[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | [[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | ||
edits