2,603
edits
| Line 467: | Line 467: | ||
|} | |} | ||
Լ | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| լեռ | |||
| mountain | |||
|- | |||
| լիճ | |||
| lake | |||
|- | |||
|} | |||
Խ | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| խանութ | |||
| shop, store | |||
|- | |||
| Խաչ | |||
| cross | |||
|- | |||
|} | |||
Ծ | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| ծառա | |||
| servant | |||
|- | |||
| ծառայող | |||
| servant, employee | |||
|- | |||
| ծնունդ | |||
| birth | |||
|- | |||
| ծոռ | |||
| great-grandchild | |||
|- | |||
|} | |||
Կ | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| կաթոլիկ | |||
| Catholic | |||
|- | |||
| կամ | |||
| or | |||
|- | |||
|} | |||
[[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | [[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | ||
edits