Armenian Genealogical Word List: Difference between revisions

No edit summary
Line 54: Line 54:
| father  
| father  
| հայր
| հայր
|-
| female
| իգական
|-
|-
| husband  
| husband  
Line 60: Line 63:
| index/list  
| index/list  
| ցուցակ
| ցուցակ
|-
| male
| արական
|-
|-
| marriage  
| marriage  
| ամուսնություն
| ամուսնություն, պսակ
|-
|-
| month  
| month  
2,603

edits