407,336
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 21: | Line 21: | ||
! scope="col" | YDNA Test<br> | ! scope="col" | YDNA Test<br> | ||
! scope="col" | Kit<br> | ! scope="col" | Kit<br> | ||
! scope="col" | Group<br> | |||
! scope="col" | Matches<br> | ! scope="col" | Matches<br> | ||
! scope="col" | Project<br> | ! scope="col" | Project<br> | ||
|- | |||
| '''Brown'''<br> | |||
| <br> | |||
| [http://www.brownsociety.org/browndna/earliestancestorsOHthruWV.htm#Virginia Brown family of Culpeper Co., VA]<br> | |||
| 37 Marker<br> | |||
| [http://brownsociety.org/browndna/groups30thru39.htm 114115] | |||
| 33 | |||
| Yes<br> | |||
| [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | |||
|- | |- | ||
| '''Brown'''<br> | | '''Brown'''<br> | ||
| Andrew<br> | | Andrew<br> | ||
| 1769 VA-1860 GA<br> | | [http://www.brownsociety.org/browndna/earliestancestorsOHthruWV.htm#Virginia 1769 VA-1860 GA]<br> | ||
| 67 Marker | | 67 Marker<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/groups50thru59.htm 138972] | | [http://brownsociety.org/browndna/groups50thru59.htm 138972] | ||
| 55 | |||
| Yes<br> | | Yes<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | ||
| Line 34: | Line 45: | ||
| '''Brown'''<br> | | '''Brown'''<br> | ||
| John<br> | | John<br> | ||
| m. Lucy Doggett 1700s<br> | | [http://www.brownsociety.org/browndna/earliestancestorsOHthruWV.htm#Virginia m. Lucy Doggett 1700s]<br> | ||
| 37 Marker | | 37 Marker<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/groups100thru109.htm 207128]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/groups100thru109.htm 207128]<br> | ||
| 107 | |||
| Yes<br> | | Yes<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | ||
| Line 42: | Line 54: | ||
| '''Brown'''<br> | | '''Brown'''<br> | ||
| Robert<br> | | Robert<br> | ||
| 1759 VA-1840 GA<br> | | [http://www.brownsociety.org/browndna/earliestancestorsOHthruWV.htm#Virginia 1759 VA-1840 GA]<br> | ||
| 37 Marker | | 37 Marker<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/groups30thru39.htm 215527]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/groups30thru39.htm 215527]<br> | ||
| 33 | |||
| Yes<br> | | Yes<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | ||
| Line 50: | Line 63: | ||
| '''Brown'''<br> | | '''Brown'''<br> | ||
| William<br> | | William<br> | ||
| m. Lucy Campbell 1700s<br> | | [http://www.brownsociety.org/browndna/earliestancestorsOHthruWV.htm#Virginia m. Lucy Campbell 1700s]<br> | ||
| 37 Marker | | 37 Marker<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/groupTen.htm 143949]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/groupTen.htm 143949]<br> | ||
| 10 | |||
| Yes<br> | | Yes<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | ||
| Line 58: | Line 72: | ||
| '''Browning'''<br> | | '''Browning'''<br> | ||
| John<br> | | John<br> | ||
| 1728 VA-1803 NC<br> | | [http://www.brownsociety.org/browndna/earliestancestorsOHthruWV.htm#Virginia 1728 VA-1803 NC]<br> | ||
| 25 Marker | | 25 Marker<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/groups80thru89.htm 118015]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/groups80thru89.htm 118015]<br> | ||
| 87 | |||
| Yes<br> | | Yes<br> | ||
| [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | | [http://brownsociety.org/browndna/overview.htm Brown/Browne/Braun DNA Study]<br> | ||
edits