Jump to content

Sweden Business and Occupations: Difference between revisions

no edit summary
No edit summary
No edit summary
Line 28: Line 28:
|  
|  
| soldier of lower rank  
| soldier of lower rank  
|  see [[Swedish Occupation: Adelsbussar|Adelsbussar]]
| see [[Swedish Occupation: Adelsbussar|Adelsbussar]]
|-
|-
| adelsman  
| adelsman  
Line 77: Line 77:
| aftonsångspredikant  
| aftonsångspredikant  
|  
|  
|  
| evening-service preacher
|
|-
| agiotör
|
|
|
|-
| akademikansler
|
|
|  
|  
|-
|-
| akademikus
| aktor  
|
|
|
|-
| akolyt
|
|
|
|-
| aktionator, aktor  
|
|
|
|-
| aktvarie
|
|  
|  
| Accuser, impeacher, prosecutor
|  
|  
|-
|-
| allmänningsbonde, allmäningskarl  
| allmänningsbonde, allmäningskarl  
|  
|  
|  
| common- farmer,-peasant, -man
|  
|  
|-
|-
Line 3,702: Line 3,677:
Deleen, Carl. <u>Swedish and English Pocket -Dictionary eller Swenskt och Engelskt Hand-Lexikon.</u> N. M. Lindh, Örebro 1829  
Deleen, Carl. <u>Swedish and English Pocket -Dictionary eller Swenskt och Engelskt Hand-Lexikon.</u> N. M. Lindh, Örebro 1829  


Björkman, C. G. <u>Svensk - Engelskt Ordbok.</u> P. A. Norstedt & Söner, Stockholm 1889
Björkman, C. G. <u>Svensk - Engelskt Ordbok.</u> P. A. Norstedt &amp; Söner, Stockholm 1889  


Anderson, Kent &amp; Anderö, Henrik, <u>Ordbok för släktforskare</u>, ICA Bokfölag, Västerås 2006 <br>  
Anderson, Kent &amp; Anderö, Henrik, <u>Ordbok för släktforskare</u>, ICA Bokfölag, Västerås 2006 <br>  
Reviewer, editor, pagecreator
28,313

edits