11,336
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 5: | Line 5: | ||
| Quadragesima | | Quadragesima | ||
| A moveable feast day. See Quadragesima in the moveable feast day calendar | | A moveable feast day. See Quadragesima in the moveable feast day calendar | ||
|- | |||
| Quartus | |||
| Fourth (4th) | |||
|- | |||
| Quartus decimus | |||
| Fourteenth (14th) | |||
|- | |- | ||
| Quasimodogeniti | | Quasimodogeniti | ||
| Line 11: | Line 17: | ||
| Quatuor Coronati | | Quatuor Coronati | ||
| 8-November | | 8-November | ||
|- | |||
| Quattuordecim | |||
| Fourteen (14) | |||
|- | |||
| Quatturo | |||
| Four (4) | |||
|- | |- | ||
| Quincius | | Quincius | ||
| Line 23: | Line 35: | ||
| Quinctinus mart. | | Quinctinus mart. | ||
| 31 October | | 31 October | ||
|- | |||
| Quindecim | |||
| Fifteen (15) | |||
|- | |- | ||
| Quindecim Matyres | | Quindecim Matyres | ||
| Line 29: | Line 44: | ||
| Quinquagesima | | Quinquagesima | ||
| A moveable feast day. See Quinquagesima in the moveable feast day calendar | | A moveable feast day. See Quinquagesima in the moveable feast day calendar | ||
|- | |||
| Quinque | |||
| Five (5) | |||
|- | |- | ||
| Quintinianus | | Quintinianus | ||
| Line 35: | Line 53: | ||
| Quintinus | | Quintinus | ||
| 31 October | | 31 October | ||
|- | |||
| Quintus | |||
| Fifth (5th) | |||
|- | |||
| Quintus decimus | |||
| Fifteenth (15th) | |||
|- | |- | ||
| Quiriacus | | Quiriacus | ||
edits