11,336
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 120: | Line 120: | ||
| 13 January | | 13 January | ||
|- | |- | ||
| Margaretha | | Margaretha | ||
| 20 July | | 20 July | ||
|- | |- | ||
| Line 162: | Line 162: | ||
| 22 July | | 22 July | ||
|- | |- | ||
| Maria Rensning | | Maria Rensning | ||
| 2 February | | 2 February | ||
|- | |- | ||
| Line 257: | Line 257: | ||
| Maximilianus | | Maximilianus | ||
| 12 October | | 12 October | ||
|- | |||
| Maximinus conf. | |||
| 15 December | |||
|- | |- | ||
| Maximinus ep. | | Maximinus ep. | ||
| 29 May | | 29 May | ||
|- | |- | ||
| Maximus mart. | | Maximus mart. | ||
| 19 October | | 19 October | ||
|- | |- | ||
| Maximus | | Maximus | ||
| 18 November | | 18 November | ||
|- | |- | ||
| Line 299: | Line 299: | ||
| Methusalem | | Methusalem | ||
| 4 January | | 4 January | ||
|- | |- | ||
| Mette | | Mette | ||
| 3 | | 3 October | ||
|- | |- | ||
| Meyde | | Meyde | ||
| Line 318: | Line 315: | ||
| 10 March | | 10 March | ||
|- | |- | ||
| Midfastosöndagen | | Midfastosöndagen | ||
| see Laetare in the moveable feast day calendar | | see Laetare in the moveable feast day calendar | ||
|- | |- | ||
| Midsommarafton | | Midsommarafton | ||
| 23 June | | 23 June | ||
|- | |- | ||
| Line 345: | Line 342: | ||
| 24 June | | 24 June | ||
|- | |- | ||
|- | |- | ||
| Modestus & Tiberius | | Modestus & Tiberius | ||
| 10 November | | 10 November | ||
| Modestus & Vitus | |||
| 15 June | |||
|- | |- | ||
| Monica | | Monica | ||
edits