Jump to content

US Migration Railroads: Difference between revisions

reorganize
(Santa Fe RR link)
(reorganize)
Line 17: Line 17:
|-
|-
| align="center" width="9%" | 1881  
| align="center" width="9%" | 1881  
| Texas Pacific + Southern Pacific  
| [[Atchison, Topeka, and Santa Fe Railway|Atchison, Topeka, & Santa Fe]] + Southern Pacific
| Chicago, IL - Los Angeles, CA
| Deming, NM
|-
| align="center" width="9%" | 1881
| Texas and Pacific + Southern Pacific  
| St. Louis, MO - Los Angeles, CA  
| St. Louis, MO - Los Angeles, CA  
| Sierra Blanca, TX
| Sierra Blanca, TX
|-
| align="center" width="9%" | 1882
| [[Atchison,_Topeka,_and_Santa_Fe_Railway|Atchison, Topeka, & Santa Fe]] + Southern Pacific
| Chicago, IL - Los Angeles, CA
| Deming, NM
|-
|-
| align="center" width="9%" | 1883  
| align="center" width="9%" | 1883  
73,385

edits