Arabic Genealogical Word List: Difference between revisions

→‎General Word List: added more words
(→‎General Word List: added more words)
Line 484: Line 484:
|<big>رُؤوس مًسْقَط</big>
|<big>رُؤوس مًسْقَط</big>
|ruʾūs masqaṭ
|ruʾūs masqaṭ
|-
|street
|<big>شارِع</big>
|shāriʿ
|<big>شوارِع</big>
|shawāriʿ
|-
|-
|village
|village
Reviewer, editor
1,317

edits