Sweden Abbreviations in Family History Sources: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 138: | Line 138: | ||
| after Christ | | after Christ | ||
|- | |- | ||
| el. | | el. | ||
| eller | | eller | ||
| or | | or | ||
|- | |- | ||
| end. | | end. | ||
| endast | | endast | ||
| only, if only | | only, if only | ||
|- | |- | ||
| e. | | e. | ||
| extra | | extra | ||
| extra | | extra | ||
|- | |- | ||
| evang.-luth. | | evang.-luth. | ||
| evangeliskt-lutherska | | evangeliskt-lutherska | ||
| evangelical lutheran | | evangelical lutheran | ||
|- | |- | ||
| fabr. | | fabr. | ||
| fabrikör(er) | | fabrikör(er) | ||
| manufacturer | | manufacturer | ||
|- | |- | ||
| f.d. | | f.d. | ||
| före detta | | före detta | ||
| before this | | before this | ||
|- | |- | ||
| fil.dr | | fil.dr | ||
| filosofie doctor | | filosofie doctor | ||
| doctor of philosophy | | doctor of philosophy | ||
|- | |- | ||
| fil.mag. | | fil.mag. | ||
| filosofie magister | | filosofie magister | ||
| master of philosophy | | master of philosophy | ||
|- | |- | ||
| f. Kr. | | f. Kr. | ||
| före Kristus | | före Kristus | ||
| before Christ | | before Christ | ||
|- | |- | ||
| fr. | | fr. | ||
| från | | från | ||
| from | | from | ||
|- | |- | ||
| fris. | | fris. | ||
| frisinnad (e) | | frisinnad (e) | ||
| liberal-minded | | liberal-minded | ||
|- | |- | ||
| fr. o. m. | | fr. o. m. | ||
| från och med | | från och med | ||
| from and with | | from and with | ||
|- | |- | ||
| frih. | | frih. | ||
| friherre, friherrar | | friherre, friherrar | ||
| baron, lord | | baron, lord | ||
|- | |- | ||
| frkn. | | frkn. | ||
| fröken | | fröken | ||
| miss of status | | miss of status | ||
|- | |- | ||
| f. ö. | | f. ö. | ||
| för övrigt | |||
| | |||
|- | |||
| fögd., fögder | |||
| fögderi (er) | |||
| | |||
|- | |||
| följ. | |||
| följande | |||
| following | |||
|- | |||
| förb. | |||
| förbindelse | |||
| connection | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | |||
| | |||
|- | |||
| | |||
| | | | ||
| | | | ||
Revision as of 10:02, 2 September 2008
| Abbreviation | Swedish | English |
| a.-b. | aktiebolag (-et) | joint stock company |
| a. f. |
annan fastighet andra fastigheter |
other property |
| allm. | allmän (-na) | common |
| ank. | ankommande | arrived |
| art. | artikel (-n) | article |
| arv. | arvingar | heir(s) |
| avd. | avdelning (-ar) | division, part of |
| avg. | avgående | leaving |
| avs. | avsöndring (ar) | severance, seperated |
| bandl. | bandland | group land |
| banktj:man | banktjänsteman | bank servant |
| bef. | befordrande | promotion |
| bl. a. | bland annat (andra) | mixed with another |
| bondeförb. | bondeförbundet | farming cooperative |
| borgerl. | borgerliga (-a) | civil, middle class |
| bröd. | bröderna | brothers |
| byggm. | byggmästare | building contractor |
| c:a | circa | about |
| c:o | kompani | company |
| dagl. | dagligen | daily |
| dir. | direktör (er) | director (s) |
| disp. | disponeras | dispose |
| distr. | distrikt | district |
| distr. vet. | distriktsveterinär | districts veterinarian |
| div. | diverse | diverse |
| d.o. | detta/dessa ord | this word |
|
doms., doms:s doms:or. |
domsaga (-s, -or) | judicial district |
| d.v.s. | det vil saga | that is to say |
| d.y. | den yngre | the younger |
| d.ä. | den äldre | the older |
| e.Kr. | efter Kristus | after Christ |
| el. | eller | or |
| end. | endast | only, if only |
| e. | extra | extra |
| evang.-luth. | evangeliskt-lutherska | evangelical lutheran |
| fabr. | fabrikör(er) | manufacturer |
| f.d. | före detta | before this |
| fil.dr | filosofie doctor | doctor of philosophy |
| fil.mag. | filosofie magister | master of philosophy |
| f. Kr. | före Kristus | before Christ |
| fr. | från | from |
| fris. | frisinnad (e) | liberal-minded |
| fr. o. m. | från och med | from and with |
| frih. | friherre, friherrar | baron, lord |
| frkn. | fröken | miss of status |
| f. ö. | för övrigt | |
| fögd., fögder | fögderi (er) | |
| följ. | följande | following |
| förb. | förbindelse | connection |