Reviewer, editor, pagecreator
28,313
edits
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 558: | Line 558: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| bouppteckningsman | | bouppteckningsman | ||
| person who inventories (1889) | | person who inventories (1889) | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| boutredningsman | | boutredningsman | ||
| administrator | | administrator | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
| | | brandmästare | ||
| fire warden | |||
| | | | ||
|- | |||
| braständare | |||
| fire lighter | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| brevbärare | |||
| | | letter carrier, postman | ||
| | | | ||
|- | |||
| brevdragare | |||
| see brevbärare | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| brevskrivare | | brevskrivare | ||
| | | letter writer | ||
| | | | ||
|- | |- | ||