Reviewer, editor
1,317
edits
(→General Word List: added more words) |
(→General Word List: added more vocab) |
||
| Line 484: | Line 484: | ||
|<big>رُؤوس مًسْقَط</big> | |<big>رُؤوس مًسْقَط</big> | ||
|ruʾūs masqaṭ | |ruʾūs masqaṭ | ||
|- | |||
|house | |||
|<big>بَيْت</big> | |||
|bayt | |||
|<big>بُيوت</big> | |||
|buyūt | |||
|- | |- | ||
|street | |street | ||
| Line 610: | Line 616: | ||
|<big>مَكْتَبات</big> | |<big>مَكْتَبات</big> | ||
|maktabāt | |maktabāt | ||
|} | |||
== Numbers == | |||
{| class="wikitable sortable" width="40%" | |||
!'''English''' | |||
!'''Arabic''' | |||
!Transliteration | |||
|- | |- | ||
|1 - one | |1 - one | ||
|<big>واحِد</big> | |<big>واحِد</big> | ||
|wāḥid | |wāḥid | ||
|- | |- | ||
|2 - two | |2 - two | ||
|<big>اِثْنان، اِثْنَيْن</big> | |<big>اِثْنان، اِثْنَيْن</big> | ||
|ithnān, ithnayn | |ithnān, ithnayn | ||
|- | |- | ||
|3 - three | |3 - three | ||
|<big>ثَلاثة</big> | |<big>ثَلاثة</big> | ||
|thalāthah | |thalāthah | ||
|- | |- | ||
|4 - four | |4 - four | ||
|<big>أَرْبَعة</big> | |<big>أَرْبَعة</big> | ||
|ʾarbaʿah | |ʾarbaʿah | ||
|- | |- | ||
|5 - five | |5 - five | ||
|<big>خَمْسة</big> | |<big>خَمْسة</big> | ||
|khamsah | |khamsah | ||
|- | |- | ||
| 6 - six | | 6 - six | ||
|<big>سِتّة</big> | |<big>سِتّة</big> | ||
|sittah | |sittah | ||
|- | |- | ||
|7 - seven | |7 - seven | ||
|<big>سَبْعة</big> | |<big>سَبْعة</big> | ||
|sabʿah | |sabʿah | ||
|- | |- | ||
|8 - eight | |8 - eight | ||
|<big>ثَمانية</big> | |<big>ثَمانية</big> | ||
|thamāniyah | |thamāniyah | ||
|- | |- | ||
|9 - nine | |9 - nine | ||
|<big>تِسْعة</big> | |<big>تِسْعة</big> | ||
|tisʿah | |tisʿah | ||
|- | |- | ||
|10 - ten | |10 - ten | ||
|<big>عَشَرة</big> | |<big>عَشَرة</big> | ||
|ʿašarah | |ʿašarah | ||
|- | |- | ||
|11 - eleven | |11 - eleven | ||
|<big>أَحَد عَشَر</big> | |<big>أَحَد عَشَر</big> | ||
|ʾaḥad ʿašar | |ʾaḥad ʿašar | ||
|- | |- | ||
|12 - twelve | |12 - twelve | ||
|<big>اِثْنا/اِثْنَي عَشَر</big> | |<big>اِثْنا/اِثْنَي عَشَر</big> | ||
|ithna/ithnay ʿašar | |ithna/ithnay ʿašar | ||
|- | |- | ||
|13 - thirteen | |13 - thirteen | ||
|<big>ثَلاثة عَشَر</big> | |<big>ثَلاثة عَشَر</big> | ||
|thalāthat ʿašar | |thalāthat ʿašar | ||
|- | |- | ||
|14 - fourteen | |14 - fourteen | ||
|<big>أَرْبَعة عَشَر</big> | |<big>أَرْبَعة عَشَر</big> | ||
|ʾarbaʿat ʿašar | |ʾarbaʿat ʿašar | ||
|- | |- | ||
|15 - fifteen | |15 - fifteen | ||
|<big>خَمْسَة عَشَر</big> | |<big>خَمْسَة عَشَر</big> | ||
|khamsat ʿašar | |khamsat ʿašar | ||
|- | |- | ||
|16 - sixteen | |16 - sixteen | ||
|<big>سِتّة عَشَر</big> | |<big>سِتّة عَشَر</big> | ||
|sittat ʿašar | |sittat ʿašar | ||
|- | |- | ||
|17 - seventeen | |17 - seventeen | ||
|<big>سَبْعة عَشَر</big> | |<big>سَبْعة عَشَر</big> | ||
|sabʿat ʿašar | |sabʿat ʿašar | ||
|- | |- | ||
|18 - eighteen | |18 - eighteen | ||
|<big>ثَمانية عَشَر</big> | |<big>ثَمانية عَشَر</big> | ||
|thamāniyat ʿašar | |thamāniyat ʿašar | ||
|- | |- | ||
|19 - nineteen | |19 - nineteen | ||
|<big>تِسْعة عَشَر</big> | |<big>تِسْعة عَشَر</big> | ||
|tisʿat ʿašar | |tisʿat ʿašar | ||
|- | |- | ||
|20 - twenty | |20 - twenty | ||
|<big>عِشْرون</big> | |<big>عِشْرون</big> | ||
|ʿišrūn | |ʿišrūn | ||
|- | |- | ||
|30 - thirty | |30 - thirty | ||
|<big>ثَلاثون</big> | |<big>ثَلاثون</big> | ||
|thalāthūn | |thalāthūn | ||
|- | |- | ||
|40 - forty | |40 - forty | ||
|<big>أَرْبَعون</big> | |<big>أَرْبَعون</big> | ||
| ʾarbaʿūn | |ʾarbaʿūn | ||
|- | |- | ||
|50 - fifty | |50 - fifty | ||
|<big>خَمْسون</big> | |<big>خَمْسون</big> | ||
|khamsūn | |khamsūn | ||
|- | |- | ||
|60 - sixty | |60 - sixty | ||
|<big>سِتّون</big> | |<big>سِتّون</big> | ||
|sittūn | |sittūn | ||
|- | |- | ||
|70 - seventy | |70 - seventy | ||
|<big>سَبْعون</big> | |<big>سَبْعون</big> | ||
|sabʿūn | |sabʿūn | ||
|- | |- | ||
|80 - eighty | |80 - eighty | ||
|<big>ثَمانون</big> | |<big>ثَمانون</big> | ||
|thamānūn | |thamānūn | ||
|- | |- | ||
|90 - ninety | |90 - ninety | ||
|<big>تِسْعون</big> | |<big>تِسْعون</big> | ||
|tisʿūn | |tisʿūn | ||
|- | |- | ||
|100 - one hundred | |100 - one hundred | ||
|<big>مِئة / مائة</big> | |<big>مِئة / مائة</big> | ||
|miʾah | |miʾah | ||
|} | |} | ||
| Line 946: | Line 902: | ||
|ṣihrāt | |ṣihrāt | ||
|- | |- | ||
|ancestor, predecessor | |||
|<big>سَلَف</big> | |||
|salaf | |||
|<big>أَسْلاف</big> | |||
|ʾaslāf | |||
|} | |} | ||