Reviewer, editor
1,317
edits
(→General Word List: added new vocabulary) |
(→General Word List: added new vocab) |
||
| Line 592: | Line 592: | ||
|<big>فَهارِس</big> | |<big>فَهارِس</big> | ||
|fahāris | |fahāris | ||
|- | |||
|census | |||
|<big>تِعْداد سُكانيّ</big> | |||
|tiʿdād sukāni | |||
|<big>تِعْدادات سُكانيّة</big> | |||
|tiʿdādāt sukāniyah | |||
|- | |- | ||
|library | |library | ||
| Line 921: | Line 927: | ||
|<big>بِنات الأُخْت</big> | |<big>بِنات الأُخْت</big> | ||
|bināt al-ʾukht | |bināt al-ʾukht | ||
|- | |||
|son-in-law, brother-in-law | |||
|<big>صِهْر</big> | |||
|ṣihr | |||
|<big>أَصْهار</big> | |||
|ʾaṣhār | |||
|- | |||
|sister-in-law | |||
|<big>صِهْرَة</big> | |||
|ṣihrah | |||
|<big>صِهْرات</big> | |||
|ṣihrāt | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||