146
edits
(Added translation for Foderaadskone https://www.genealogy.com/forum/regional/countries/topics/norway/4076/) |
(Added Hustru (wife) and Oberst (colonel)) |
||
| Line 690: | Line 690: | ||
| Husmoder | | Husmoder | ||
| house wife | | house wife | ||
|- | |||
|Hustru | |||
|wife | |||
|- | |- | ||
| Høker | | Høker | ||
| Line 1,143: | Line 1,146: | ||
| | | | ||
|- | |||
|Oberst | |||
|colonel | |||
|- | |- | ||
| Odelsberettiget | | Odelsberettiget | ||
edits