Jump to content

Wales Naming Customs: Difference between revisions

m
no edit summary
mNo edit summary
mNo edit summary
Line 31: Line 31:
| ab Eynon  
| ab Eynon  
| Beynon
| Beynon
|-
| ap Harri, ap Harry
| Parry
|-
| ap Huw, ap Hugh
| Pugh
|-
|-
| ab Hwfa  
| ab Hwfa  
| Povah, Povey
| Povah, Povey
|-
| ap Hywel, ap Howell
| Powell
|-
|-
| ab Owain, ab Owen  
| ab Owain, ab Owen  
| Bowen
| Bowen
|-
|-
| ap Harri, ap Harry
| ap Rhobyn, ap Robyn
| Parry
| Probyn
|-
| ap Rhydderch
| Prydderch, Prytherch
|-
|-
| ap Rhys  
| ap Rhys  
| Prees, Preece, Price
| Prees, Preece, Price
|-
| ap Rhobyn, ap Robyn
| Probyn
|-
|-
| ap Richard  
| ap Richard  
Line 55: Line 64:
| ap Roger  
| ap Roger  
| Prodger
| Prodger
|-
| ap Huw, ap Hugh
| Pugh
|-
| ap Hywel, ap Howell
| Powell
|-
| ap Rhydderch
| Prydderch, Prytherch
|}
|}


4,469

edits