Sweden Abbreviations in Family History Sources: Difference between revisions
No edit summary |
No edit summary |
||
| Line 1: | Line 1: | ||
{| style="width: 435px; height: 907px" cellspacing="1" cellpadding="1" width="435" border="1" | {| style="width: 435px; height: 907px" cellspacing="1" cellpadding="1" width="435" border="1" | ||
|+ Abbreviation | |+ Abbreviation (Förkortningar) | ||
|- | |- | ||
| Abbreviation | | Abbreviation | ||
| Line 126: | Line 126: | ||
| that is to say | | that is to say | ||
|- | |- | ||
| d.y. | | d.y. | ||
| den yngre | | den yngre | ||
| the younger | | the younger | ||
|- | |- | ||
| d.ä. | | d.ä. | ||
| den äldre | | den äldre | ||
| the older | | the older | ||
|- | |- | ||
| e.Kr. | | e.Kr. | ||
| efter Kristus | | efter Kristus | ||
| after Christ | | after Christ | ||
|- | |- | ||
| | | el. | ||
| | | eller | ||
| | | or | ||
|- | |||
| end. | |||
| endast | |||
| only, if only | |||
|- | |- | ||
| | | e. | ||
| | | extra | ||
| | | extra | ||
|- | |- | ||
| | | evang.-luth. | ||
| | | evangeliskt-lutherska | ||
| | | evangelical lutheran | ||
|- | |- | ||
| | | fabr. | ||
| | | fabrikör(er) | ||
| | | manufacturer | ||
|- | |- | ||
| | | f.d. | ||
| | | före detta | ||
| | | before this | ||
|- | |- | ||
| | | fil.dr | ||
| | | filosofie doctor | ||
| | | doctor of philosophy | ||
|- | |- | ||
| | | fil.mag. | ||
| | | filosofie magister | ||
| | | master of philosophy | ||
|- | |- | ||
| | | f. Kr. | ||
| | | före Kristus | ||
| | | before Christ | ||
|- | |- | ||
| | | fr. | ||
| | | från | ||
| | | from | ||
|- | |- | ||
| | | fris. | ||
| | | frisinnad (e) | ||
| | | liberal-minded | ||
|- | |- | ||
| | | fr. o. m. | ||
| | | från och med | ||
| | | from and with | ||
|- | |- | ||
| | | frih. | ||
| | | friherre, friherrar | ||
| | | baron, lord | ||
|- | |- | ||
| | | frkn. | ||
| | | fröken | ||
| | | miss of status | ||
|- | |- | ||
| | | f. ö. | ||
| | | | ||
| | | | ||
Revision as of 08:48, 2 September 2008
| Abbreviation | Swedish | English |
| a.-b. | aktiebolag (-et) | joint stock company |
| a. f. |
annan fastighet andra fastigheter |
other property |
| allm. | allmän (-na) | common |
| ank. | ankommande | arrived |
| art. | artikel (-n) | article |
| arv. | arvingar | heir(s) |
| avd. | avdelning (-ar) | division, part of |
| avg. | avgående | leaving |
| avs. | avsöndring (ar) | severance, seperated |
| bandl. | bandland | group land |
| banktj:man | banktjänsteman | bank servant |
| bef. | befordrande | promotion |
| bl. a. | bland annat (andra) | mixed with another |
| bondeförb. | bondeförbundet | farming cooperative |
| borgerl. | borgerliga (-a) | civil, middle class |
| bröd. | bröderna | brothers |
| byggm. | byggmästare | building contractor |
| c:a | circa | about |
| c:o | kompani | company |
| dagl. | dagligen | daily |
| dir. | direktör (er) | director (s) |
| disp. | disponeras | dispose |
| distr. | distrikt | district |
| distr. vet. | distriktsveterinär | districts veterinarian |
| div. | diverse | diverse |
| d.o. | detta/dessa ord | this word |
|
doms., doms:s doms:or. |
domsaga (-s, -or) | judicial district |
| d.v.s. | det vil saga | that is to say |
| d.y. | den yngre | the younger |
| d.ä. | den äldre | the older |
| e.Kr. | efter Kristus | after Christ |
| el. | eller | or |
| end. | endast | only, if only |
| e. | extra | extra |
| evang.-luth. | evangeliskt-lutherska | evangelical lutheran |
| fabr. | fabrikör(er) | manufacturer |
| f.d. | före detta | before this |
| fil.dr | filosofie doctor | doctor of philosophy |
| fil.mag. | filosofie magister | master of philosophy |
| f. Kr. | före Kristus | before Christ |
| fr. | från | from |
| fris. | frisinnad (e) | liberal-minded |
| fr. o. m. | från och med | from and with |
| frih. | friherre, friherrar | baron, lord |
| frkn. | fröken | miss of status |
| f. ö. | ||