Armenian Genealogical Word List: Difference between revisions

→‎Ա: added այրի
(→‎Ա: added ամուսնացած)
(→‎Ա: added այրի)
Line 246: Line 246:
|-
|-
| այր
| այր
| man
| man, husband
|-
| այրի
| widow, widower
|-
|-
| աներ
| աներ
2,603

edits