2,603
edits
| Line 231: | Line 231: | ||
| night | | night | ||
|- | |- | ||
| | | գիրք | ||
| | | book | ||
|- | |- | ||
| | | գյուղ | ||
| | | village | ||
|- | |||
| գյուղացի | |||
| villager | |||
|- | |||
| գործարան | |||
| factory, plant, mill | |||
|- | |||
|} | |||
Դ | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| դա | |||
| that | |||
|- | |||
| դատավոր | |||
| judge, magistrate | |||
|- | |||
| դարբին | |||
| blacksmith | |||
|- | |||
| դեկտեմբեր | |||
| December | |||
|- | |||
| դեղագործ | |||
| pharmacist, apothecary, druggist | |||
|- | |||
| դերձակ | |||
| tailor | |||
|- | |||
| դուստր | |||
| daughter | |||
|- | |||
|} | |||
Ե | |||
{| width="100%" border="1" | |||
|- | |||
| width="25%" | '''Armenian''' | |||
| '''English''' | |||
|- | |||
| Եգիպտոս | |||
| Egypt | |||
|- | |||
| եթե | |||
| if | |||
|- | |||
| եկեղեցի | |||
| church | |||
|- | |||
| եղբայր | |||
| brother | |||
|- | |||
| ես | |||
| I | |||
|- | |||
| և, եւ, եվ | |||
| and | |||
|- | |||
| երբ | |||
| when | |||
|- | |||
| երեխա | |||
| child | |||
|- | |||
| երեկ | |||
| yesterday | |||
|- | |||
| երեկո | |||
| evening | |||
|- | |||
| երեկոյան | |||
| in the evening | |||
|- | |||
| երիտասարդ | |||
| young | |||
|- | |- | ||
|} | |} | ||
[[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | [[Category:Armenian Language]] [[Category:Language and Handwriting]] [[Category:Word_List]] | ||
edits