Armenian Genealogical Word List: Difference between revisions

m
no edit summary
m (category)
mNo edit summary
Line 48: Line 48:
| church  
| church  
| եկեղեցի
| եկեղեցի
|-
| city
| քաղաք
|-
|-
| date (day)
| date (day)
Line 96: Line 99:
| single, unmarried  
| single, unmarried  
| ամուրի
| ամուրի
|-
| village
| գյուղ
|-
|-
| wife  
| wife  
2,603

edits