Norway: Moveable Feast Days in 1866: Difference between revisions

From FamilySearch Wiki
m (Text replacement - " " to " ")
No edit summary
(9 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
{{breadcrumb
[[Norway|'''''Norway''''']]  
| link1=[[Norway Genealogy|Norway]]
| link2=[[Norway Feast Day Calendars|Feast Day Calendars]]
| link3=
| link4=
| link5=[[Norway: Moveable Feast Days in 1866|Moveable Feast Days in 1866]]
}}
[[Norway: Moveable Feast Days in 1865|1865]] | 1866 | [[Norway: Moveable Feast Days in 1867|1867]]


'''Calendar:''' Gregorian
'''Calendar:''' Gregorian <br>
*[https://www.timeanddate.com/calendar/?year=1866&country=18 1866 Norway Calendar]


{| class="wikitable"
{| class="FCK__ShowTableBorders"
|-
|-
! Latin Feast Date !! Converted Date !! Norwegian
| '''Latin Feast Date'''
| '''Converted Date'''
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; '''Norwegian'''
|-
|-
| Circumcisio domini  
| Circumcisio domini  
Line 28: Line 22:
|-
|-
| 1 p. Epiphany  
| 1 p. Epiphany  
| 7 January  
| 7&nbsp;January  
| 1. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
| 1. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
|-
|-
Line 60: Line 54:
|-
|-
| Quinquagesima, Esto mihi  
| Quinquagesima, Esto mihi  
| 11 February  
| 11&nbsp;February  
| Fastelavnsøndag
| Fastelavnsøndag
|-
|-
Line 68: Line 62:
|-
|-
| Caput Jejunii  
| Caput Jejunii  
| 14 February  
| 14&nbsp;February  
| Askeonsdag
| Askeonsdag
|-
|-
Line 80: Line 74:
|-
|-
| Oculi  
| Oculi  
| 4 March  
| 4&nbsp;March  
| 4. søndag før Påske (Paaske), 3. søndag i faste
| 4. søndag før Påske (Paaske), 3. søndag i faste
|-
|-
| Laetare<br>  
| Laetare<br>  
| 11 March  
| 11&nbsp;March  
| 3. søndag før Påske (Paaske), 4. søndag i faste
| 3. søndag før Påske (Paaske), 4. søndag i faste
|-
|-
Line 92: Line 86:
|-
|-
| Palmarum  
| Palmarum  
| 25 March  
| 25&nbsp;March  
| Palmesøndag
| Palmesøndag
|-
|-
Line 100: Line 94:
|-
|-
| Dies Adoratis, Passiones  
| Dies Adoratis, Passiones  
| 30 March  
| 30&nbsp;March  
| Langfredag
| Langfredag
|-
|-
Line 108: Line 102:
|-
|-
| 2. Pascha  
| 2. Pascha  
| 2 Aapril
| 2&nbsp;Aapril
| Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
| Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
|-
|-
Line 116: Line 110:
|-
|-
| Quasimodogeniti (1 p. Pascha)  
| Quasimodogeniti (1 p. Pascha)  
| 8 April  
| &nbsp;8 April  
| 1. søndag etter Påske (Paaske)
| 1. søndag etter Påske (Paaske)
|-
|-
Line 124: Line 118:
|-
|-
| Jubilate (3 p. Pascha)  
| Jubilate (3 p. Pascha)  
| 22 April  
| 22&nbsp;April  
| 3. søndag etter Påske
| 3. søndag etter Påske
|-
|-
Line 136: Line 130:
|-
|-
| Rogate (5 p. Pascha), Vocem jucunditatis  
| Rogate (5 p. Pascha), Vocem jucunditatis  
| 6 May  
| 6&nbsp;May  
| 5. søndag etter Påske
| 5. søndag etter Påske
|-
|-
| Ascensionis Domini  
| Ascensionis Domini  
| 10 May  
| 10&nbsp;May  
| Kristi Himmelfartsdag
| Kristi Himmelfartsdag
|-
|-
Line 148: Line 142:
|-
|-
| Pentecoste  
| Pentecoste  
| 20 May  
| 20&nbsp;May  
| Pinse, Pinsedag
| Pinse, Pinsedag
|-
|-
| 2. Pentecoste  
| 2. Pentecoste  
| 21 May  
| 21&nbsp;May  
| Andre Pinsedag
| Andre Pinsedag
|-
|-
Line 164: Line 158:
|-
|-
| 2 p. Trinitatis  
| 2 p. Trinitatis  
| 10 June  
| 10&nbsp;June  
| 2. søndag etter Treenighet
| 2. søndag etter Treenighet
|-
|-
Line 188: Line 182:
|-
|-
| 8 p. Trinitatis  
| 8 p. Trinitatis  
| 22 July  
| 22&nbsp;July  
| 8. søndag etter Treenighet
| 8. søndag etter Treenighet
|-
|-
Line 200: Line 194:
|-
|-
| 11 p. Trinitatis  
| 11 p. Trinitatis  
| 12 August  
| 12&nbsp;August  
| 11. søndag etter Treenighet
| 11. søndag etter Treenighet
|-
|-
Line 212: Line 206:
|-
|-
| 14 p. Trinitatis  
| 14 p. Trinitatis  
| 2 September  
| 2&nbsp;September  
| 14. søndag etter Treenighet
| 14. søndag etter Treenighet
|-
|-
Line 220: Line 214:
|-
|-
| 16 p. Trinitatis  
| 16 p. Trinitatis  
| 16 September  
| 16&nbsp;September  
| 16. søndag etter Treenighet
| 16. søndag etter Treenighet
|-
|-
Line 246: Line 240:
| 28 October  
| 28 October  
| 22. søndag etter Treenighet
| 22. søndag etter Treenighet
|-
| Omnium Sanctorum
| 1st Sunday in November
| Alle Helgensdag
|-
|-
| 23 p. Trinitatis  
| 23 p. Trinitatis  
| 4 November  
| 4&nbsp;November  
| 23. søndag etter Treenighet
| 23. søndag etter Treenighet
|-
|-
Line 276: Line 266:
|-
|-
| 2. Adventus  
| 2. Adventus  
| 9 December  
| 9&nbsp;December  
| 2. søndag i Advent
| 2. søndag i Advent
|-
|-

Revision as of 12:50, 30 March 2012

Norway

Calendar: Gregorian

Latin Feast Date Converted Date          Norwegian
Circumcisio domini 1 January Nyttårsdag, (Nyttaarsdag)
1 p. Novi Anni 7 January søndag etter Nyttårsdag
Epiphania 6 January Hellig Tre Kongers Dag
1 p. Epiphany 7 January 1. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
2 p. Epiphany 14 January 2. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
3 p. Epiphany 21 January 3. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
4 p. Epiphany ----- 4. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
5 p. Epiphany ----- 5. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
6 p. Epiphany ----- 6. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
Septuagesima, Circumdederunt 28 January 9. søndag før Påske (Paaske)
Sexagesima, Exsurge 4 February 8. søndag før Påske (Paaske)
Quinquagesima, Esto mihi 11 February Fastelavnsøndag
Carnem Levare 13 February Hvite Tirsdag
Caput Jejunii 14 February Askeonsdag
Quadragesima, Invocavit 18 February 6. søndag før Påske (Paaske), 1. søndag i faste
Reminiscere 25 February 5. søndag før Påske (Paaske), 2. søndag i faste
Oculi 4 March 4. søndag før Påske (Paaske), 3. søndag i faste
Laetare
11 March 3. søndag før Påske (Paaske), 4. søndag i faste
Judica 18 March 2. søndag før Påske (Paaske), 5. søndag i faste
Palmarum 25 March Palmesøndag
Viridium 29 March Torsdag før Påske (Paaske), Skjærtorsdag
Dies Adoratis, Passiones 30 March Langfredag
Pascha 1 April Påske (Paaske), Påskedag
2. Pascha 2 Aapril Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
Jueundiholm 2 April Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
Quasimodogeniti (1 p. Pascha)  8 April 1. søndag etter Påske (Paaske)
Misericoridia (2 p. Pascha) 15 April 2. søndag etter Påske
Jubilate (3 p. Pascha) 22 April 3. søndag etter Påske
Metonoia 27 April Store Bededag
Cantate (4 p. Pascha) 29 April 4. søndag etter Påske
Rogate (5 p. Pascha), Vocem jucunditatis 6 May 5. søndag etter Påske
Ascensionis Domini 10 May Kristi Himmelfartsdag
Exaudi (6 p. Pascha) 13 May 6. søndag etter Påske
Pentecoste 20 May Pinse, Pinsedag
2. Pentecoste 21 May Andre Pinsedag
Trinitatis 27 May Treenighets. søndag, (also Trefoldighets. søndag)
1 p. Trinitatis 3 June 1. søndag etter Treenighet (also Trefoldighet)
2 p. Trinitatis 10 June 2. søndag etter Treenighet
3 p. Trinitatis 17 June 3. søndag etter Treenighet
4 p. Trinitatis 24 June 4. søndag etter Treenighet
5 p. Trinitatis 1 July 5. søndag etter Treenighet
6 p. Trinitatis 8 July 6. søndag etter Treenighet
7 p. Trinitatis 15 July 7. søndag etter Treenighet
8 p. Trinitatis 22 July 8. søndag etter Treenighet
9 p. Trinitatis 29 July 9. søndag etter Treenighet
10 p. Trinitatis 5 August 10. søndag etter Treenighet
11 p. Trinitatis 12 August 11. søndag etter Treenighet
12 p. Trinitatis 19 August 12. søndag etter Treenighet
13 p. Trinitatis 26 August 13. søndag etter Treenighet
14 p. Trinitatis 2 September 14. søndag etter Treenighet
15 p. Trinitatis 9 September 15. søndag etter Treenighet
16 p. Trinitatis 16 September 16. søndag etter Treenighet
17 p. Trinitatis 23 September 17. søndag etter Treenighet
18 p. Trinitatis 30 September 18. søndag etter Treenighet
19 p. Trinitatis 7 October 19. søndag etter Treenighet
20 p. Trinitatis 14 October 20. søndag etter Treenighet
21 p. Trinitatis 21 October 21. søndag etter Treenighet
22 p. Trinitatis 28 October 22. søndag etter Treenighet
23 p. Trinitatis 4 November 23. søndag etter Treenighet
24 p. Trinitatis 11 November 24. søndag etter Treenighet
25 p. Trinitatis 18 November 25. søndag etter Treenighet
26 p. Trinitatis 25 November 26. søndag etter Treenighet
27 p. Trinitatis --- 27. søndag etter Treenighet
Adventus 2 December 1. søndag i Advent
2. Adventus 9 December 2. søndag i Advent
3. Adventus 16 December 3. søndag i Advent
4. Adventus 23 December 4. søndag i Advent
Nativitas, Natio Christi 25 December Juledagen
Dominica p Nativit 30 December søndag mellem Jul og Nyttaar (Nyttår)