Norway: Moveable Feast Days in 1838: Difference between revisions

From FamilySearch Wiki
m (Text replacement - " " to " ")
No edit summary
(12 intermediate revisions by 6 users not shown)
Line 1: Line 1:
{{breadcrumb
[[Norway|'''''Norway''''']]  
| link1=[[Norway Genealogy|Norway]]
| link2=[[Norway Feast Day Calendars|Feast Day Calendars]]
| link3=
| link4=
| link5=[[Norway: Moveable Feast Days in 1838|Moveable Feast Days in 1838]]
}}
[[Norway: Moveable Feast Days in 1837|1837]] | 1838 | [[Norway: Moveable Feast Days in 1839|1839]]


'''Calendar:''' Gregorian
'''Calendar:''' Gregorian <br>
*[https://www.timeanddate.com/calendar/?year=1838&country=18 1838 Norway Calendar]


{| class="wikitable"
{| class="FCK__ShowTableBorders"
|-
|-
! Latin Feast Date !! Converted Date !! Norwegian
| '''Latin Feast Date'''
| '''Converted Date'''
| &nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp;&nbsp; '''Norwegian'''
|-
|-
| Circumcisio domini  
| Circumcisio domini  
Line 20: Line 14:
|-
|-
| 1 p. Novi Anni  
| 1 p. Novi Anni  
| ------------  
| ------------
| søndag etter Nyttårsdag
| søndag etter Nyttårsdag
|-
|-
Line 32: Line 26:
|-
|-
| 2 p. Epiphany  
| 2 p. Epiphany  
| 14 January  
| 14&nbsp;January  
| 2. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
| 2. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
|-
|-
Line 40: Line 34:
|-
|-
| 4 p. Epiphany  
| 4 p. Epiphany  
| 28 January  
| 28 January
| 4. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
| 4. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
|-
|-
| 5 p. Epiphany  
| 5 p. Epiphany  
| 4 February  
| 4 February
| 5. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
| 5. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
|-
|-
| 6 p. Epiphany  
| 6 p. Epiphany  
| -------------  
| -------------
| 6. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
| 6. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
|-
|-
| Septuagesima, Circumdederunt  
| Septuagesima, Circumdederunt  
| 11 February  
| 11 February
| 9. søndag før Påske (Paaske)
| 9. søndag før Påske (Paaske)
|-
|-
Line 88: Line 82:
|-
|-
| Judica  
| Judica  
| 1 April  
| 1&nbsp;&nbsp;April  
| 2. søndag før Påske (Paaske), 5. søndag i faste
| 2. søndag før Påske (Paaske), 5. søndag i faste
|-
|-
| Palmarum  
| Palmarum  
| 8 April  
| 8&nbsp;April  
| Palmesøndag
| Palmesøndag
|-
|-
Line 112: Line 106:
|-
|-
| Jueundiholm  
| Jueundiholm  
| 16 April  
| 6 April  
| Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
| Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
|-
|-
| Quasimodogeniti (1 p. Pascha)  
| Quasimodogeniti (1 p. Pascha)  
| 22 April  
| 12 April  
| 1. søndag etter Påske (Paaske)
| 1. søndag etter Påske (Paaske)
|-
|-
| Misericordia (2 p. Pascha)  
| Misericordia (2 p. Pascha)  
| 29 April  
| 19 April  
| 2. søndag etter Påske
| 2. søndag etter Påske
|-
|-
| Jubilate (3 p. Pascha)  
| Jubilate (3 p. Pascha)  
| 6 May
| 26 April
| 3. søndag etter Påske
| 3. søndag etter Påske
|-
|-
| Metonoia  
| Metonoia  
| 11May
| 1 May
| Store Bededag
| Store Bededag
|-
|-
| Cantate (4 p. Pascha)  
| Cantate (4 p. Pascha)  
| 13 May  
| 3 May  
| 4. søndag etter Påske
| 4. søndag etter Påske
|-
|-
| Rogate (5 p. Pascha), Vocem jucunditatis  
| Rogate (5 p. Pascha), Vocem jucunditatis  
| 20 May  
| 10 May  
| 5. søndag etter Påske
| 5. søndag etter Påske
|-
|-
| Ascensionis Domini  
| Ascensionis Domini  
| 24 May  
| 14 May  
| Kristi Himmelfartsdag
| Kristi Himmelfartsdag
|-
|-
| Exaudi (6 p. Pascha)  
| Exaudi (6 p. Pascha)  
| 27 May  
| 17 May  
| 6. søndag etter Påske
| 6. søndag etter Påske
|-
|-
| Pentecoste  
| Pentecoste  
| 3 June
| 24 May
| Pinse, Pinsedag
| Pinse, Pinsedag
|-
|-
| 2. Pentecoste  
| 2. Pentecoste  
| 4 June
| 25 May
| Andre Pinsedag
| Andre Pinsedag
|-
|-
| Trinitatis  
| Trinitatis  
| 10 June
| 31 May
| Treenighets. søndag, (also Trefoldighets. søndag)
| Treenighets. søndag, (also Trefoldighets. søndag)
|-
|-
| 1 p. Trinitatis  
| 1 p. Trinitatis  
| 17 June  
| 7 June  
| 1. søndag etter Treenighet (also Trefoldighet)
| 1. søndag etter Treenighet (also Trefoldighet)
|-
|-
| 2 p. Trinitatis  
| 2 p. Trinitatis  
| 24 June  
| 14 June  
| 2. søndag etter Treenighet
| 2. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 3 p. Trinitatis  
| 3 p. Trinitatis  
| 1 July
| 21 June
| 3. søndag etter Treenighet
| 3. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 4 p. Trinitatis  
| 4 p. Trinitatis  
| 8 July
| 28 June
| 4. søndag etter Treenighet
| 4. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 5 p. Trinitatis  
| 5 p. Trinitatis  
| 15 July  
| 5 July  
| 5. søndag etter Treenighet
| 5. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 6 p. Trinitatis  
| 6 p. Trinitatis  
| 22 July  
| 12 July  
| 6. søndag etter Treenighet
| 6. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 7 p. Trinitatis  
| 7 p. Trinitatis  
| 29 July  
| 19 July  
| 7. søndag etter Treenighet
| 7. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 8 p. Trinitatis  
| 8 p. Trinitatis  
| 5 August
| 26 July
| 8. søndag etter Treenighet
| 8. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 9 p. Trinitatis  
| 9 p. Trinitatis  
| 12 August  
| 2 August  
| 9. søndag etter Treenighet
| 9. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 10 p. Trinitatis  
| 10 p. Trinitatis  
| 19 August  
| 9 August  
| 10. søndag etter Treenighet
| 10. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 11 p. Trinitatis  
| 11 p. Trinitatis  
| 26 August  
| 16 August  
| 11. søndag etter Treenighet
| 11. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 12 p. Trinitatis  
| 12 p. Trinitatis  
| 2 September
| 23 August
| 12. søndag etter Treenighet
| 12. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 13 p. Trinitatis  
| 13 p. Trinitatis  
| 9 September
| 30 August
| 13. søndag etter Treenighet
| 13. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 14 p. Trinitatis  
| 14 p. Trinitatis  
| 16 September  
| 6 September  
| 14. søndag etter Treenighet
| 14. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 15 p. Trinitatis  
| 15 p. Trinitatis  
| 23 September  
| 13 September  
| 15. søndag etter Treenighet
| 15. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 16 p. Trinitatis  
| 16 p. Trinitatis  
| 30 September  
| 20 September  
| 16. søndag etter Treenighet
| 16. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 17 p. Trinitatis  
| 17 p. Trinitatis  
| 7 October
| 27 September
| 17. søndag etter Treenighet
| 17. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 18 p. Trinitatis  
| 18 p. Trinitatis  
| 14 October  
| 4 October  
| 18. søndag etter Treenighet
| 18. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 19 p. Trinitatis  
| 19 p. Trinitatis  
| 21 October  
| 11 October  
| 19. søndag etter Treenighet
| 19. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 20 p. Trinitatis  
| 20 p. Trinitatis  
| 28 October  
| 18 October  
| 20. søndag etter Treenighet
| 20. søndag etter Treenighet
|-
| Omnium Sanctorum
| 1st Sunday in November
| Alle Helgensdag
|-
|-
| 21 p. Trinitatis  
| 21 p. Trinitatis  
| 4 November
| 25 October
| 21. søndag etter Treenighet
| 21. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 22 p. Trinitatis  
| 22 p. Trinitatis  
| 11 November  
| 1 November  
| 22. søndag etter Treenighet
| 22. søndag etter Treenighet
|-
| Omnium Sanctorum
| 1 November
| Alle Helgensdag
|-
| 23 p. Trinitatis
| 8 November
| 23. søndag etter Treenighet
|-
|-
| Morten Bisp  
| Morten Bisp  
| 11 November  
| 11 November  
| Sankt Morten
| Sankt Morten
|-
| 23 p. Trinitatis
| 18 November
| 23 søndag etter Treenighet
|-
|-
| 24 p. Trinitatis  
| 24 p. Trinitatis  
| 25 November  
| 15 November  
| 24. søndag etter Treenighet
| 24. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 25 p. Trinitatis  
| 25 p. Trinitatis  
| --------------
| 22 November
| 25. søndag etter Treenighet
| 25. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 26 p. Trinitatis  
| 26 p. Trinitatis  
| --------------  
| --------  
| 26. søndag etter Treenighet
| 26. søndag etter Treenighet
|-
|-
| 27 p. Trinitatis  
| 27 p. Trinitatis  
| --------------  
| --------  
| 27. søndag etter Treenighet
| 27. søndag etter Treenighet
|-
|-
| Adventus  
| Adventus  
| 2 December
| 29 November
| 1. søndag i Advent
| 1. søndag i Advent
|-
|-
| 2 Adventus  
| 2 Adventus  
| 9 December  
| 6 December  
| 2. søndag i Advent
| 2. søndag i Advent
|-
|-
| 3 Adventus  
| 3 Adventus  
| 16 December  
| 13 December  
| 3. søndag i Advent
| 3. søndag i Advent
|-
|-
| 4 Adventus  
| 4 Adventus  
| 23 December  
| 20 December  
| 4. søndag i Advent
| 4. søndag i Advent
|-
|-
Line 296: Line 290:
|-
|-
| Dominica p Nativit  
| Dominica p Nativit  
| 30 December  
| 27 December  
| søndag mellem Jul og Nyttaar (Nyttår)
| søndag mellem Jul og Nyttaar (Nyttår)
|}
|}


[[Category:Norwegian_Feast_Day_Calendar]]
[[Category:Norwegian_Feast_Day_Calendar]]

Revision as of 09:00, 29 February 2012

Norway

Calendar: Gregorian

Latin Feast Date Converted Date          Norwegian
Circumcisio domini 1 January Nyttårsdag, (Nyttaarsdag)
1 p. Novi Anni ------------ søndag etter Nyttårsdag
Epiphania 6 January Hellig Tre Kongers Dag
1 p. Epiphany 7 January 1. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
2 p. Epiphany 14 January 2. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
3 p. Epiphany 21 January 3. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
4 p. Epiphany 28 January 4. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
5 p. Epiphany 4 February 5. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
6 p. Epiphany ------------- 6. søndag etter Hellig Tre Kongers Dag
Septuagesima, Circumdederunt 11 February 9. søndag før Påske (Paaske)
Sexagesima, Exsurge 18 February 8. søndag før Påske (Paaske)
Quinquagesima, Esto mihi 25 February Fastelavnsøndag
Carnem Levare 27 February Hvite Tirsdag
Caput Jejunii 28 February Askeonsdag
Quadragesima, Invocavit 4 March 6. søndag før Påske (Paaske), 1. søndag i faste
Reminiscere 11 March 5. søndag før Påske (Paaske), 2. søndag i faste
Oculi 18 March 4. søndag før Påske (Paaske), 3. søndag i faste
Laetare 25 March 3. søndag før Påske (Paaske), 4. søndag i faste
Judica 1  April 2. søndag før Påske (Paaske), 5. søndag i faste
Palmarum 8 April Palmesøndag
Viridium 12 April Torsdag før Påske (Paaske), Skjærtorsdag
Dies Adoratis, Passiones 13 April Langfredag
Pascha 15 April Påske (Paaske), Påskedag
2. Pascha 16 April Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
Jueundiholm 6 April Andre Påskedag (Andre Paaskedag)
Quasimodogeniti (1 p. Pascha) 12 April 1. søndag etter Påske (Paaske)
Misericordia (2 p. Pascha) 19 April 2. søndag etter Påske
Jubilate (3 p. Pascha) 26 April 3. søndag etter Påske
Metonoia 1 May Store Bededag
Cantate (4 p. Pascha) 3 May 4. søndag etter Påske
Rogate (5 p. Pascha), Vocem jucunditatis 10 May 5. søndag etter Påske
Ascensionis Domini 14 May Kristi Himmelfartsdag
Exaudi (6 p. Pascha) 17 May 6. søndag etter Påske
Pentecoste 24 May Pinse, Pinsedag
2. Pentecoste 25 May Andre Pinsedag
Trinitatis 31 May Treenighets. søndag, (also Trefoldighets. søndag)
1 p. Trinitatis 7 June 1. søndag etter Treenighet (also Trefoldighet)
2 p. Trinitatis 14 June 2. søndag etter Treenighet
3 p. Trinitatis 21 June 3. søndag etter Treenighet
4 p. Trinitatis 28 June 4. søndag etter Treenighet
5 p. Trinitatis 5 July 5. søndag etter Treenighet
6 p. Trinitatis 12 July 6. søndag etter Treenighet
7 p. Trinitatis 19 July 7. søndag etter Treenighet
8 p. Trinitatis 26 July 8. søndag etter Treenighet
9 p. Trinitatis 2 August 9. søndag etter Treenighet
10 p. Trinitatis 9 August 10. søndag etter Treenighet
11 p. Trinitatis 16 August 11. søndag etter Treenighet
12 p. Trinitatis 23 August 12. søndag etter Treenighet
13 p. Trinitatis 30 August 13. søndag etter Treenighet
14 p. Trinitatis 6 September 14. søndag etter Treenighet
15 p. Trinitatis 13 September 15. søndag etter Treenighet
16 p. Trinitatis 20 September 16. søndag etter Treenighet
17 p. Trinitatis 27 September 17. søndag etter Treenighet
18 p. Trinitatis 4 October 18. søndag etter Treenighet
19 p. Trinitatis 11 October 19. søndag etter Treenighet
20 p. Trinitatis 18 October 20. søndag etter Treenighet
21 p. Trinitatis 25 October 21. søndag etter Treenighet
22 p. Trinitatis 1 November 22. søndag etter Treenighet
Omnium Sanctorum 1 November Alle Helgensdag
23 p. Trinitatis 8 November 23. søndag etter Treenighet
Morten Bisp 11 November Sankt Morten
24 p. Trinitatis 15 November 24. søndag etter Treenighet
25 p. Trinitatis 22 November 25. søndag etter Treenighet
26 p. Trinitatis -------- 26. søndag etter Treenighet
27 p. Trinitatis -------- 27. søndag etter Treenighet
Adventus 29 November 1. søndag i Advent
2 Adventus 6 December 2. søndag i Advent
3 Adventus 13 December 3. søndag i Advent
4 Adventus 20 December 4. søndag i Advent
Nativitas, Natio Christi 25 December Juledagen
Dominica p Nativit 27 December søndag mellem Jul og Nyttaar (Nyttår)