Sweden: Moveable Feast Days in 1847: Difference between revisions

From FamilySearch Wiki
mNo edit summary
No edit summary
(7 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
{{breadcrumb
Back to [[Sweden]]
| link1=[[Sweden Genealogy|Sweden]]
| link2=[[Sweden Feast Day Calendars|Feast Day Calendars]]
| link3=
| link4=
| link5=[[Sweden: Moveable Feast Days in 1847|Moveable Feast Days in 1847]]
}}
[[Sweden: Moveable Feast Days in 1846|1846]] | 1847 | [[Sweden: Moveable Feast Days in 1848|1848]]


'''Calendar:''' Gregorian
'''Calendar:''' Gregorian <br>
*[https://www.timeanddate.com/calendar/?year=1847&country=21 1847 Sweden Calendar]


{| class="wikitable"
{| class="FCK__ShowTableBorders"
|-
|-
! Latin Feast Date !! Converted Date !! Swedish
| '''Latin Feast Date'''
| '''Converted Date'''
| '''Swedish'''
|-
|-
| Circumcisio domini  
| Circumcisio domini  
Line 20: Line 14:
|-
|-
| 1 p. Novi Anni  
| 1 p. Novi Anni  
| 3 January  
| 3 January
| Söndagen efter nyår
| Söndagen efter nyår
|-
|-
Line 36: Line 30:
|-
|-
| 3 p. Epiphania  
| 3 p. Epiphania  
| 24 January  
| 24 January
| 3 söndagen efter trettondagen
| 3 söndagen efter trettondagen
|-
|-
| 4 p. Epiphania  
| 4 p. Epiphania  
| ---  
| ---
| 4 söndagen efter trettondagen
| 4 söndagen efter trettondagen
|-
|-
Line 76: Line 70:
|-
|-
| Oculi  
| Oculi  
| 7 March  
| 7 March
| 4 söndagen före påsk, 3 söndagen i fastan
| 4 söndagen före påsk, 3 söndagen i fastan
|-
|-
Line 92: Line 86:
|-
|-
| Viridium  
| Viridium  
| 1 April  
| 1 April
| Torsdag före påsk
| Torsdag före påsk
|-
|-
| Dies Adoratis, Passiones  
| Dies Adoratis, Passiones  
| 2 April  
| 2 April
| Långfredagen
| Långfredagen
|-
|-
| Pascha  
| Pascha  
| 4 April  
| 4 April
| Påskdagen
| Påskdagen
|-
|-
| 2. Pascha  
| 2. Pascha  
| 5 April  
| 5 April
| Annandag påsk
| Annandag påsk
|-
|-
Line 120: Line 114:
|-
|-
| Cantate, 4 p. Pascha  
| Cantate, 4 p. Pascha  
| 2 May  
| 2 May
| 4 söndagen efter påsk
| 4 söndagen efter påsk
|-
|-
| Vocem jucunditatis, Rogate, 5 p. Pascha  
| Vocem jucunditatis, Rogate, 5 p. Pascha  
| 9 May  
| 9 May
| Bönsöndagen, 5&nbsp;söndagen efter påsk
| Bönsöndagen, 5&nbsp;söndagen efter påsk
|-
|-
Line 148: Line 142:
|-
|-
| 1 p. Trinitatis  
| 1 p. Trinitatis  
| 6 June  
| 6 June
| 1 söndagen efter trefaldighet
| 1 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 2 p. Trinitatis  
| 2 p. Trinitatis  
| 13 June  
| 3 June  
| 2 söndagen efter trefaldighet
| 2 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 3 p. Trinitatis  
| 3 p. Trinitatis  
| 20 June  
| 10 June  
| 3 söndagen efter trefaldighet
| 3 söndagen efter trefaldighet
|-
| 4 p. Trinitatis
| 17 June
| 4 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| Sanct Hans  
| Sanct Hans  
| 24 June  
| 24 June  
| Midsommardagen, Johannes döparens dag
| Midsommardagen, Johannes döparens dag
|-
| 4 p. Trinitatis
| 27 June
| 4 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 5 p. Trinitatis  
| 5 p. Trinitatis  
| 4 July
| 24 June
| 5 söndagen efter trefaldighet
| 5 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 6 p. Trinitatis  
| 6 p. Trinitatis  
| 11 July  
| 1 July  
| 6 söndagen efter trefaldighet
| 6 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 7 p. Trinitatis  
| 7 p. Trinitatis  
| 18 July  
| 8 July  
| 7 söndagen efter trefaldighet
| 7 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 8 p. Trinitatis  
| 8 p. Trinitatis  
| 25 July  
| 15 July  
| 8 söndagen efter trefaldighet
| 8 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 9 p. Trinitatis  
| 9 p. Trinitatis  
| 1 August
| 22 July
| 9 söndagen efter trefaldighet
| 9 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 10 p. Trinitatis  
| 10 p. Trinitatis  
| 8 August
| 29 July
| 10 söndagen efter trefaldighet
| 10 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 11 p. Trinitatis  
| 11 p. Trinitatis  
| 15 August  
| 5 August  
| 11 söndagen efter trefaldighet
| 11 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 12 p. Trinitatis  
| 12 p. Trinitatis  
| 22 August  
| 12 August  
| 12 söndagen efter trefaldighet
| 12 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 13 p. Trinitatis  
| 13 p. Trinitatis  
| 29 August  
| 19 August  
| 13 söndagen efter trefaldighet
| 13 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 14 p. Trinitatis  
| 14 p. Trinitatis  
| 5 September
| 26 August
| 14 söndagen efter trefaldighet
| 14 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 15 p. Trinitatis  
| 15 p. Trinitatis  
| 12 September  
| 2 September  
| 15 söndagen efter trefaldighet
| 15 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 16 p. Trinitatis  
| 16 p. Trinitatis  
| 19 September  
| 9 September  
| 16 söndagen efter trefaldighet
| 16 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 17 p. Trinitatis  
| 17 p. Trinitatis  
| 26 September  
| 16 September  
| 17 söndagen efter trefaldighet
| 17 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 18 p. Trinitatis  
| 18 p. Trinitatis  
| 3 October
| 23 September
| 18 söndagen efter trefaldighet
| 18 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 19 p. Trinitatis  
| 19 p. Trinitatis  
| 10 October
| 30 September
| 19 söndagen efter trefaldighet
| 19 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 20 p. Trinitatis  
| 20 p. Trinitatis  
| 17 October  
| 7 October  
| 20 söndagen efter trefaldighet
| 20 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 21 p. Trinitatis  
| 21 p. Trinitatis  
| 24 October  
| 14 October  
| 21 söndagen efter trefaldighet
| 21 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 22 p. Trinitatis  
| 22 p. Trinitatis  
| 31 October  
| 21 October  
| 22 söndagen efter trefaldighet
| 22 söndagen efter trefaldighet
|-
| 23 p. Trinitatis
| 28 October
| 23 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| Omnium Sanctorum  
| Omnium Sanctorum  
| 1 November  
| 1 November  
| Allhelgonadagen
| Allhelgonadagen
|-
| 23 p. Trinitatis
| 7 November
| 23 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 24 p. Trinitatis  
| 24 p. Trinitatis  
| 14 November  
| 4 November  
| 24 söndagen efter trefaldighet
| 24 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 25 p. Trinitatis  
| 25 p. Trinitatis  
| 21 November  
| 11 November  
| 25 söndagen efter trefaldighet
| 25 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 26 p. Trinitatis  
| 26 p. Trinitatis  
| ----
| 18 November
| 26 söndagen efter trefaldighet
| 26 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 27 p. Trinitatis  
| 27 p. Trinitatis  
| ----
| 25 November
| 27 söndagen efter trefaldighet
| 27 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| Adventus  
| Adventus  
| 28 November
| 2 December
| 1 söndagen i Advent
| 1 söndagen i Advent
|-
|-
| 2 Adventus  
| 2 Adventus  
| 5 December  
| 9 December  
| 2 söndagen i Advent
| 2 söndagen i Advent
|-
|-
| 3 Adventus  
| 3 Adventus  
| 12 December  
| 16 December  
| 3 söndagen i Advent
| 3 söndagen i Advent
|-
|-
| 4 Adventus  
| 4 Adventus  
| 19 December  
| 23 December  
| 4 söndagen i Advent
| 4 söndagen i Advent
|-
|-
Line 284: Line 278:
|-
|-
| Dominica p. Nativit  
| Dominica p. Nativit  
| 26 December  
| 30 December  
| Söndagen efter jul
| Söndagen efter jul
|}
|}


[[Category:Swedish_Feast_Days]]
[[Category:Swedish_Feast_Days]]

Revision as of 09:56, 14 February 2012

Back to Sweden

Calendar: Gregorian

Latin Feast Date Converted Date Swedish
Circumcisio domini 1 January Nyårsdagen
1 p. Novi Anni 3 January Söndagen efter nyår
Epiphania 6 January Trettondagen
1 p. Epiphania 10 January 1 söndagen efter trettondagen
2 p. Epiphania 17 January 2 söndagen efter trettondagen
3 p. Epiphania 24 January 3 söndagen efter trettondagen
4 p. Epiphania --- 4 söndagen efter trettondagen
5 p. Epiphania ---- 5 söndagen efter trettondagen
6 p. Epiphania ---- 6 söndagen efter trettondagen
Septuagesima, Circumdederunt 31 January 9 söndagen före påsk
Sexagesima, Exsurge 7 February 8 söndagen före påsk
Quinquagesima, Esto mihi 14 February Fastlagssöndagen
Caput Jejunii 17 February Askonsdagen, Onsdagen efter fastlagssöndagen
Quadragesima, Invocavit 21 February 6 söndagen före påsk, 1 söndagen i fastan
Reminiscere 28 February 5 söndagen före påsk, 2 söndagen i fastan
Oculi 7 March 4 söndagen före påsk, 3 söndagen i fastan
Laetare 14 March 3 söndagen före påsk, 4 söndagen i fastan
Judica 21 March 2 söndagen före påsk, 5 söndagen i fastan
Palmarum 28 March Palmsöndagen
Viridium 1 April Torsdag före påsk
Dies Adoratis, Passiones 2 April Långfredagen
Pascha 4 April Påskdagen
2. Pascha 5 April Annandag påsk
Quasimodogeniti, 1 p. Pascha 11 April 1 söndagen efter påsk
Misericordia, 2 p. Pascha 18 April 2 söndagen efter påsk
Jubilate, 3 p. Pascha 25 April 3 söndagen efter påsk
Cantate, 4 p. Pascha 2 May 4 söndagen efter påsk
Vocem jucunditatis, Rogate, 5 p. Pascha 9 May Bönsöndagen, 5 söndagen efter påsk
Ascensionis Domini 13 May Kristi himmelsfärdsdag
Exaudi, 6 p. Pascha 16 May 6 söndagen efter påsk
Pentecoste 23 May Pingstdagen
2. Pentecoste 24 May Annandag pingst
Trinitatis 30 May Trefaldighetssöndagen
1 p. Trinitatis 6 June 1 söndagen efter trefaldighet
2 p. Trinitatis 3 June 2 söndagen efter trefaldighet
3 p. Trinitatis 10 June 3 söndagen efter trefaldighet
4 p. Trinitatis 17 June 4 söndagen efter trefaldighet
Sanct Hans 24 June Midsommardagen, Johannes döparens dag
5 p. Trinitatis 24 June 5 söndagen efter trefaldighet
6 p. Trinitatis 1 July 6 söndagen efter trefaldighet
7 p. Trinitatis 8 July 7 söndagen efter trefaldighet
8 p. Trinitatis 15 July 8 söndagen efter trefaldighet
9 p. Trinitatis 22 July 9 söndagen efter trefaldighet
10 p. Trinitatis 29 July 10 söndagen efter trefaldighet
11 p. Trinitatis 5 August 11 söndagen efter trefaldighet
12 p. Trinitatis 12 August 12 söndagen efter trefaldighet
13 p. Trinitatis 19 August 13 söndagen efter trefaldighet
14 p. Trinitatis 26 August 14 söndagen efter trefaldighet
15 p. Trinitatis 2 September 15 söndagen efter trefaldighet
16 p. Trinitatis 9 September 16 söndagen efter trefaldighet
17 p. Trinitatis 16 September 17 söndagen efter trefaldighet
18 p. Trinitatis 23 September 18 söndagen efter trefaldighet
19 p. Trinitatis 30 September 19 söndagen efter trefaldighet
20 p. Trinitatis 7 October 20 söndagen efter trefaldighet
21 p. Trinitatis 14 October 21 söndagen efter trefaldighet
22 p. Trinitatis 21 October 22 söndagen efter trefaldighet
23 p. Trinitatis 28 October 23 söndagen efter trefaldighet
Omnium Sanctorum 1 November Allhelgonadagen
24 p. Trinitatis 4 November 24 söndagen efter trefaldighet
25 p. Trinitatis 11 November 25 söndagen efter trefaldighet
26 p. Trinitatis 18 November 26 söndagen efter trefaldighet
27 p. Trinitatis 25 November 27 söndagen efter trefaldighet
Adventus 2 December 1 söndagen i Advent
2 Adventus 9 December 2 söndagen i Advent
3 Adventus 16 December 3 söndagen i Advent
4 Adventus 23 December 4 söndagen i Advent
Nativitas, Natio Christi 25 December Juldagen
Dominica p. Nativit 30 December Söndagen efter jul