Jump to content

Sweden: Moveable Feast Days in 1847: Difference between revisions

m
no edit summary
No edit summary
mNo edit summary
 
(7 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
Back to [[Sweden]]
{{breadcrumb
| link1=[[Sweden Genealogy|Sweden]]
| link2=[[Sweden Feast Day Calendars|Feast Day Calendars]]
| link3=
| link4=
| link5=[[Sweden: Moveable Feast Days in 1847|Moveable Feast Days in 1847]]
}}
[[Sweden: Moveable Feast Days in 1846|1846]] | 1847 | [[Sweden: Moveable Feast Days in 1848|1848]]


'''Calendar:''' Gregorian <br>
'''Calendar:''' Gregorian
*[https://www.timeanddate.com/calendar/?year=1847&country=21 1847 Sweden Calendar]


{| class="FCK__ShowTableBorders"
{| class="wikitable"
|-
|-
| '''Latin Feast Date'''
! Latin Feast Date !! Converted Date !! Swedish
| '''Converted Date'''
| '''Swedish'''
|-
|-
| Circumcisio domini  
| Circumcisio domini  
Line 14: Line 20:
|-
|-
| 1 p. Novi Anni  
| 1 p. Novi Anni  
| 3 January
| 3 January  
| Söndagen efter nyår
| Söndagen efter nyår
|-
|-
Line 30: Line 36:
|-
|-
| 3 p. Epiphania  
| 3 p. Epiphania  
| 24 January
| 24 January  
| 3 söndagen efter trettondagen
| 3 söndagen efter trettondagen
|-
|-
| 4 p. Epiphania  
| 4 p. Epiphania  
| ---
| ---  
| 4 söndagen efter trettondagen
| 4 söndagen efter trettondagen
|-
|-
Line 70: Line 76:
|-
|-
| Oculi  
| Oculi  
| 7 March
| 7 March  
| 4 söndagen före påsk, 3 söndagen i fastan
| 4 söndagen före påsk, 3 söndagen i fastan
|-
|-
Line 86: Line 92:
|-
|-
| Viridium  
| Viridium  
| 1 April
| 1 April  
| Torsdag före påsk
| Torsdag före påsk
|-
|-
| Dies Adoratis, Passiones  
| Dies Adoratis, Passiones  
| 2 April
| 2 April  
| Långfredagen
| Långfredagen
|-
|-
| Pascha  
| Pascha  
| 4 April
| 4 April  
| Påskdagen
| Påskdagen
|-
|-
| 2. Pascha  
| 2. Pascha  
| 5 April
| 5 April  
| Annandag påsk
| Annandag påsk
|-
|-
Line 114: Line 120:
|-
|-
| Cantate, 4 p. Pascha  
| Cantate, 4 p. Pascha  
| 2 May
| 2 May  
| 4 söndagen efter påsk
| 4 söndagen efter påsk
|-
|-
| Vocem jucunditatis, Rogate, 5 p. Pascha  
| Vocem jucunditatis, Rogate, 5 p. Pascha  
| 9 May
| 9 May  
| Bönsöndagen, 5&nbsp;söndagen efter påsk
| Bönsöndagen, 5&nbsp;söndagen efter påsk
|-
|-
Line 142: Line 148:
|-
|-
| 1 p. Trinitatis  
| 1 p. Trinitatis  
| 6 June
| 6 June  
| 1 söndagen efter trefaldighet
| 1 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 2 p. Trinitatis  
| 2 p. Trinitatis  
| 3 June  
| 13 June  
| 2 söndagen efter trefaldighet
| 2 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 3 p. Trinitatis  
| 3 p. Trinitatis  
| 10 June  
| 20 June  
| 3 söndagen efter trefaldighet
| 3 söndagen efter trefaldighet
|-
| 4 p. Trinitatis
| 17 June
| 4 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| Sanct Hans  
| Sanct Hans  
| 24 June  
| 24 June  
| Midsommardagen, Johannes döparens dag
| Midsommardagen, Johannes döparens dag
|-
| 4 p. Trinitatis
| 27 June
| 4 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 5 p. Trinitatis  
| 5 p. Trinitatis  
| 24 June
| 4 July
| 5 söndagen efter trefaldighet
| 5 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 6 p. Trinitatis  
| 6 p. Trinitatis  
| 1 July  
| 11 July  
| 6 söndagen efter trefaldighet
| 6 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 7 p. Trinitatis  
| 7 p. Trinitatis  
| 8 July  
| 18 July  
| 7 söndagen efter trefaldighet
| 7 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 8 p. Trinitatis  
| 8 p. Trinitatis  
| 15 July  
| 25 July  
| 8 söndagen efter trefaldighet
| 8 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 9 p. Trinitatis  
| 9 p. Trinitatis  
| 22 July
| 1 August
| 9 söndagen efter trefaldighet
| 9 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 10 p. Trinitatis  
| 10 p. Trinitatis  
| 29 July
| 8 August
| 10 söndagen efter trefaldighet
| 10 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 11 p. Trinitatis  
| 11 p. Trinitatis  
| 5 August  
| 15 August  
| 11 söndagen efter trefaldighet
| 11 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 12 p. Trinitatis  
| 12 p. Trinitatis  
| 12 August  
| 22 August  
| 12 söndagen efter trefaldighet
| 12 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 13 p. Trinitatis  
| 13 p. Trinitatis  
| 19 August  
| 29 August  
| 13 söndagen efter trefaldighet
| 13 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 14 p. Trinitatis  
| 14 p. Trinitatis  
| 26 August
| 5 September
| 14 söndagen efter trefaldighet
| 14 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 15 p. Trinitatis  
| 15 p. Trinitatis  
| 2 September  
| 12 September  
| 15 söndagen efter trefaldighet
| 15 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 16 p. Trinitatis  
| 16 p. Trinitatis  
| 9 September  
| 19 September  
| 16 söndagen efter trefaldighet
| 16 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 17 p. Trinitatis  
| 17 p. Trinitatis  
| 16 September  
| 26 September  
| 17 söndagen efter trefaldighet
| 17 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 18 p. Trinitatis  
| 18 p. Trinitatis  
| 23 September
| 3 October
| 18 söndagen efter trefaldighet
| 18 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 19 p. Trinitatis  
| 19 p. Trinitatis  
| 30 September
| 10 October
| 19 söndagen efter trefaldighet
| 19 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 20 p. Trinitatis  
| 20 p. Trinitatis  
| 7 October  
| 17 October  
| 20 söndagen efter trefaldighet
| 20 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 21 p. Trinitatis  
| 21 p. Trinitatis  
| 14 October  
| 24 October  
| 21 söndagen efter trefaldighet
| 21 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 22 p. Trinitatis  
| 22 p. Trinitatis  
| 21 October  
| 31 October  
| 22 söndagen efter trefaldighet
| 22 söndagen efter trefaldighet
|-
| 23 p. Trinitatis
| 28 October
| 23 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| Omnium Sanctorum  
| Omnium Sanctorum  
| 1 November  
| 1 November  
| Allhelgonadagen
| Allhelgonadagen
|-
| 23 p. Trinitatis
| 7 November
| 23 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 24 p. Trinitatis  
| 24 p. Trinitatis  
| 4 November  
| 14 November  
| 24 söndagen efter trefaldighet
| 24 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 25 p. Trinitatis  
| 25 p. Trinitatis  
| 11 November  
| 21 November  
| 25 söndagen efter trefaldighet
| 25 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 26 p. Trinitatis  
| 26 p. Trinitatis  
| 18 November
| ----
| 26 söndagen efter trefaldighet
| 26 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| 27 p. Trinitatis  
| 27 p. Trinitatis  
| 25 November
| ----
| 27 söndagen efter trefaldighet
| 27 söndagen efter trefaldighet
|-
|-
| Adventus  
| Adventus  
| 2 December
| 28 November
| 1 söndagen i Advent
| 1 söndagen i Advent
|-
|-
| 2 Adventus  
| 2 Adventus  
| 9 December  
| 5 December  
| 2 söndagen i Advent
| 2 söndagen i Advent
|-
|-
| 3 Adventus  
| 3 Adventus  
| 16 December  
| 12 December  
| 3 söndagen i Advent
| 3 söndagen i Advent
|-
|-
| 4 Adventus  
| 4 Adventus  
| 23 December  
| 19 December  
| 4 söndagen i Advent
| 4 söndagen i Advent
|-
|-
Line 278: Line 284:
|-
|-
| Dominica p. Nativit  
| Dominica p. Nativit  
| 30 December  
| 26 December  
| Söndagen efter jul
| Söndagen efter jul
|}
|}


[[Category:Swedish_Feast_Days]]
[[Category:Swedish_Feast_Days]]
Approver, Moderator, Protector, Reviewer, Bots, editor, pagecreator, pagedeleter, smwadministrator, Administrators
129,710

edits