Denmark: Moveable Feast Days in 1780: Difference between revisions

From FamilySearch Wiki
m (Text replacement - " " to " ")
No edit summary
(9 intermediate revisions by 5 users not shown)
Line 1: Line 1:
{{breadcrumb
Back to [[Denmark: Moveable Feast Day Table]]
| link1=[[Denmark Genealogy|Denmark]]
| link2=[[Denmark Feast Day Calendars|Feast Day Calendars]]
| link3=
| link4=
| link5=[[Denmark: Moveable Feast Days in 1780|Moveable Feast Days in 1780]]
}}
[[Denmark: Moveable Feast Days in 1779|1779]] | 1780 | [[Denmark: Moveable Feast Days in 1781|1781]]


'''Calendar:''' Gregorian
{| class="FCK__ShowTableBorders"
*[https://www.timeanddate.com/calendar/?year=1780&country=2 1780 Denmark Calendar]
{| class="wikitable"
|-
|-
! Latin Feast Date !! Converted Date !! Danish
| '''Feast Date'''
| '''Converted Date'''
| '''Notes'''
|-
|-
| Circumcisio domini
| Circumcisio Domini
| 1 January  
| 1 January  
| Nytårsdag, (Nytaarsdag)
| Nyttårsdagen
|-
| Epiphania
| 6 January
| Helligtrekonger
|-
|-
| 1 p. Novi Anni  
| 1 p. Novi Anni  
| 2 January  
| 2 January  
| Søndag efter nytårsdag
|  
|-
| Epiphania
| 6 January
| Helligtrekongersdag
|-
|-
| 1 p. Epiphany
| 1 p. Epiphania
| 9 January  
| 9 January  
| 1 søndag efter Helligtrekongersdag
|  
|-
|-
| 2 p. Epiphany
| 2 p. Epiphania
| 16 January  
| 16 January  
| 2 søndag efter Helligtrekongersdag
|  
|-
|-
| 3 p. Epiphany
| 3 p. Epiphania
| -----  
| -----  
| 3 søndag efter Helligtrekongersdag
|  
|-
|-
| 4 p. Epiphany
| 4 p. Epiphania
| -----  
| -----  
| 4 søndag efter Helligtrekongersdag
|  
|-
|-
| 5 p. Epiphany
| 5 p. Epiphania
| -----  
| -----  
| 5 søndag efter Helligtrekongersdag
|  
|-
|-
| 6 p. Epiphany
| 6 p. Epiphania
| -----  
| -----  
| 6 søndag efter Helligtrekongersdag
|  
|-
|-
| Septuagesima, Circumdederunt
| Septuagesima, Circundederunt 
| 23 January  
| 23 January  
| 9 søndag før påske  (Paaske)
|  
|-
|-
| Sexagesima, Exsurge  
| Sexagesima, Exsurge 
| 30 January  
| 30 January  
| 8 søndag før påske  (Paaske)
|  
|-
|-
| Quinquagesima, Esto mihi  
| Quinquagesima, Esto mihi 
| 6 February  
| 6 February  
| Fastelavnsøndag
| Fastelavensøndag
|-
|-
| Carnem Levare
| Hvide Tirsdag
| 8 February  
| 8 February  
| Hvide Tirsdag
|  
|-
|-
| Caput Jejunii  
| Caput Jejunii  
| 9 February  
| 9 February  
| Askeonsdag
|  
|-
|-
| Quadragesima, Invocavit
| Invocavit, Quadragesima  
| 13 February  
| 13 February  
| 6 søndag før Påske (Paaske), 1 søndag i faste
| 1. Faste
|-
|-
| Reminiscere  
| Reminiscere  
| 20 February  
| 20 February  
| 5 søndag før Påske (Paaske), 2 søndag i faste
| 2. Faste
|-
|-
| Oculi  
| Oculi  
| 27 February  
| 27 February  
| 4 søndag før Påske (Paaske), 3 søndag i faste
| 3. Faste
|-
|-
| Laetare  
| Laetare  
| 5 March  
| 5 March  
| 3 søndag før Påske (Paaske), 4 søndag i faste
| 4. Faste
|-
|-
| Judica  
| Judica  
| 12 March  
| 12 March  
| 2 søndag før Påske (Paaske), 5 søndag i faste
| 5. Faste
|-
|-
| Palmarum  
| Palmarum  
| 19 March  
| 19 March  
| Palmesøndag  
| Palmesøndag
|-
|-
| Viridium  
| Viridium  
| 23 March  
| 23 March  
| Torsdag før Påske (Paaske), Skærtorsdag
| Skjærtorsdag
|-
|-
| Dies Adoratis, Passiones  
| Dies Adoratis, Passiones 
| 24 March  
| 24 March  
| Langfredag  
| Langfredag
|-
|-
| Pascha  
| Pascha  
| 26 March  
| 26 March  
| Påske (Paaske), Påskedag
| Påske
|-
|-
| 2. Pascha  
| 2. Pascha  
| 27 March  
| 27 March  
| Anden påskedag (Anden Paaskedag) 
|  
|-
|-
| Jueundiholm  
| Jueundiholm  
| 27 March  
| 27 March  
| Anden påskedag (Anden Paaskedag)
|  
|-
|-
| Quasimodogeniti (1 p. Pascha)
| Quasimodogeniti  
| 2 April  
| 2 April  
| 1 søndag efter Påske (Paaske)
| 1 p. Påske
|-
|-
| Misericordia (2 p. Pascha)
| Misericordia  
| 9 April  
| 9 April  
| 2 søndag efter Påske
| 2 p. Påske
|-
|-
| Jubilate (3 p. Pascha)
| Jubilate  
| 16 April  
| 16 April  
| 3 søndag efter Påske
| 3 p. Påske
|-
|-
| Metonoia  
| Metonoia  
| 21 April  
| 21 April  
| Store Bededag
|  
|-
|-
| Cantate (4 p. Pascha)
| Cantate  
| 23 April  
| 23 April  
| 4 søndag efter Påske
| 4 p. Påske
|-
|-
| Vocem jucunditatis, Rogate (5 p. Pascha)
| Rogate  
| 30 April  
| 30 April  
| 5 søndag efter Påske
| 5 p. Påske
|-
| Exaudi
| 7 May
| 6 p. Påske
|-
|-
| Ascensionis Domini
| Ascensionis  
| 4 May  
| 4 May  
| Kristi Himmelfartsdag
| Himmelfart
|-
| Exaudi (6 p. Pascha)
| 7 May
| 6 søndag efter Påske
|-
|-
| Pentecoste  
| Pentecoste  
| 14 May  
| 14 May  
| Pinse, Pinsedag
| Pinse
|-
|-
| 2. Pentecoste  
| 2. Pentecoste  
| 15 May  
| 15 May  
| Anden Pinsedag
|  
|-
|-
| Trinitatis  
| Trinitatis  
| 21 May  
| 21 May  
| Treenigheds søndag, (also Trefoldigheds søndag) 
|  
|-
|-
| 1 p. Trinitatis  
| 1 p. Trinitatis  
| 28 May  
| 28 May  
| 1 søndag efter Treenighed (also Trefoldighed)
|  
|-
|-
| 2 p. Trinitatis  
| 2 p. Trinitatis  
| 4 June  
| 4 June  
| 2 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 3 p. Trinitatis  
| 3 p. Trinitatis  
| 11 June  
| 11 June  
| 3 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 4 p. Trinitatis  
| 4 p. Trinitatis  
| 18 June  
| 18 June  
| 4 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 5 p. Trinitatis  
| 5 p. Trinitatis  
| 25 June  
| 25 June  
| 5 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 6 p. Trinitatis  
| 6 p. Trinitatis  
| 2 July  
| 2 July  
| 6 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 7 p. Trinitatis  
| 7 p. Trinitatis  
| 9 July  
| 9 July  
| 7 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 8 p. Trinitatis  
| 8 p. Trinitatis  
| 16 July  
| 16 July  
| 8 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 9 p. Trinitatis  
| 9 p. Trinitatis  
| 23 July  
| 23 July  
| 9 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 10 p. Trinitatis  
| 10 p. Trinitatis  
| 30 July  
| 30 July  
| 10 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 11 p. Trinitatis  
| 11 p. Trinitatis  
| 6 August  
| 6 August  
| 11 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 12 p. Trinitatis  
| 12 p. Trinitatis  
| 13 August  
| 13 August  
| 12 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 13 p. Trinitatis  
| 13 p. Trinitatis  
| 20 August  
| 20 August  
| 13 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 14 p. Trinitatis  
| 14 p. Trinitatis  
| 27 August  
| 27 August  
| 14 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 15 p. Trinitatis  
| 15 p. Trinitatis  
| 3 September  
| 3 September  
| 15 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 16 p. Trinitatis  
| 16 p. Trinitatis  
| 10 September  
| 10 September  
| 16 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 17 p. Trinitatis  
| 17 p. Trinitatis  
| 17 September  
| 17 September  
| 17 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 18 p. Trinitatis  
| 18 p. Trinitatis  
| 24 September  
| 24 September  
| 18 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 19 p. Trinitatis  
| 19 p. Trinitatis  
| 1 October  
| 1 October  
| 19 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 20 p. Trinitatis  
| 20 p. Trinitatis  
| 8 October  
| 8 October  
| 20 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 21 p. Trinitatis  
| 21 p. Trinitatis  
| 15 October  
| 15 October  
| 21 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 22 p. Trinitatis  
| 22 p. Trinitatis  
| 22 October  
| 22 October  
| 22 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 23 p. Trinitatis  
| 23 p. Trinitatis  
| 29 October  
| 29 October
| 23 søndag efter Treenighed
|-
|-
| Omnium Sanctorum
| Omnium Sanctorum
| 1 November  
| 1 November
| Alle Helgensdag
|  
|-
|-
| 24 p. Trinitatis  
| 24 p. Trinitatis  
| 5 November  
| 5 November  
| 24 søndag efter Treenighed
|  
|-
| Morten Bisp
| 11 November
| Sankt Morten
|-
|-
| 25 p. Trinitatis  
| 25 p. Trinitatis  
| 12 November  
| 12 November  
| 25 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 26 p. Trinitatis  
| 26 p. Trinitatis  
| 19 November  
| 19 November  
| 26 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| 27 p. Trinitatis  
| 27 p. Trinitatis  
| 26 November  
| 26 November  
| 27 søndag efter Treenighed
|  
|-
|-
| Adventus  
| Adventus  
| 3 December  
| 3 December  
| 1 søndag i Advent
|  
|-
|-
| 2 Adventus  
| 2 Adventus  
| 10 December  
| 10 December  
| 2 søndag i Advent
|  
|-
|-
| 3 Adventus  
| 3 Adventus  
| 17 December  
| 17 December  
| 3 søndag i Advent
|  
|-
|-
| 4 Adventus  
| 4 Adventus  
| 24 December  
| 24 December  
| 4 søndag i Advent
|  
|-
| Nativitas, Natio Christi
| 25 December
| Juledagen
|-
|-
| Dominica p Nativit
| Dom. i Nat. et Cir.
| 31 December  
| 31 December  
| Søndag mellem Jul og Nytaar (Nytår)
|  
|}
|}


[[Category:Danish Feast Day Calendar 1700-1799|1780]]
[[Category:Denmark]]

Revision as of 11:41, 8 February 2010

Back to Denmark: Moveable Feast Day Table

Feast Date Converted Date Notes
Circumcisio Domini 1 January Nyttårsdagen
Epiphania 6 January Helligtrekonger
1 p. Novi Anni 2 January
1 p. Epiphania 9 January
2 p. Epiphania 16 January
3 p. Epiphania -----
4 p. Epiphania -----
5 p. Epiphania -----
6 p. Epiphania -----
Septuagesima, Circundederunt  23 January
Sexagesima, Exsurge  30 January
Quinquagesima, Esto mihi  6 February Fastelavensøndag
Hvide Tirsdag 8 February
Caput Jejunii 9 February
Invocavit, Quadragesima 13 February 1. Faste
Reminiscere 20 February 2. Faste
Oculi 27 February 3. Faste
Laetare 5 March 4. Faste
Judica 12 March 5. Faste
Palmarum 19 March Palmesøndag
Viridium 23 March Skjærtorsdag
Dies Adoratis, Passiones  24 March Langfredag
Pascha 26 March Påske
2. Pascha 27 March
Jueundiholm 27 March
Quasimodogeniti 2 April 1 p. Påske
Misericordia 9 April 2 p. Påske
Jubilate 16 April 3 p. Påske
Metonoia 21 April
Cantate 23 April 4 p. Påske
Rogate 30 April 5 p. Påske
Exaudi 7 May 6 p. Påske
Ascensionis 4 May Himmelfart
Pentecoste 14 May Pinse
2. Pentecoste 15 May
Trinitatis 21 May
1 p. Trinitatis 28 May
2 p. Trinitatis 4 June
3 p. Trinitatis 11 June
4 p. Trinitatis 18 June
5 p. Trinitatis 25 June
6 p. Trinitatis 2 July
7 p. Trinitatis 9 July
8 p. Trinitatis 16 July
9 p. Trinitatis 23 July
10 p. Trinitatis 30 July
11 p. Trinitatis 6 August
12 p. Trinitatis 13 August
13 p. Trinitatis 20 August
14 p. Trinitatis 27 August
15 p. Trinitatis 3 September
16 p. Trinitatis 10 September
17 p. Trinitatis 17 September
18 p. Trinitatis 24 September
19 p. Trinitatis 1 October
20 p. Trinitatis 8 October
21 p. Trinitatis 15 October
22 p. Trinitatis 22 October
23 p. Trinitatis 29 October
Omnium Sanctorum 1 November
24 p. Trinitatis 5 November
25 p. Trinitatis 12 November
26 p. Trinitatis 19 November
27 p. Trinitatis 26 November
Adventus 3 December
2 Adventus 10 December
3 Adventus 17 December
4 Adventus 24 December
Dom. i Nat. et Cir. 31 December